موج سواری تروریست‌های اقتصادی روی گلایه‌های بازاریان
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۳۰
کد مطلب: 106131
 
عده اندکی آشوبگر و فرصت‌طلب اقتصادی با موج سواری بر گلایه‌های بازاریان تهران به تهدید و ارعاب کسبه پرداختند.
عده اندکی آشوبگر و فرصت‌طلب اقتصادی با موج سواری بر گلایه‌های بازاریان تهران به تهدید و ارعاب کسبه پرداختند.

به گزارش خبرگزاری‌ها برخی از کاسبان بازار تهران روز دوشنبه با گلایه از آشفتگی بازار ارز، بی‌ثباتی در تصمیمات دولت و مشکلات رکود برای ساعاتی دست از کار کشیدند. بنابر گزارش‌های دریافتی، پلیس نیز در صحنه حضور داشت، و با ایجاد نظم و آرامش، زمینه تجمع صنفی بازاریان را در خیابان پانزده خرداد فراهم کرد.

درتجمع مذکوربرخی افراد با سردادن شعارهایی، خواستار اقدام موثر دولت برای بهبود وضعیت نابسامان اقتصادی شدند البته در این میان عده اندکی تلاش کردند تا با سوءاستفاده از فضای شکل گرفته ضمن سردادن شعار‌های ساختارشکنانه به تخریب برخی اموال عمومی بپردازند که با هوشیاری قاطبه بازاریان ناکام ماندند.

بازاریان وارد بازی‌های اخلالگرانه نمی‌شوند
امیر قدیمی نژاد رئیس‌اتحادیه بنکداران و طاقه فروشان پارچه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره تجمع صبح دیروز در راسته پارچه فروشان، گفت: کسبه پارچه فروش در این تجمع حضور نداشتند و اکثر تجمع کنندگان اهالی بازار نبودند.
وی افزود: طبق اطلاعاتی که از کسبه دریافت کردم، افراد معترض با تهدید آسیب رسانی به اموال، بازاریان را مجبور به بستن مغازه‌های خود کردند و با ایجاد جو در محل توانستند عده اندکی را با خود همراه و بازار را آشفته کنند.
این مقام مسئول اذعان کرد: پارچه فروشان قطعا وارد بازی‌های اخلالگرانه نمی‌شوند و این افراد که بازار تهران را دچار آشوب کردند جزو کسبه ما نبودند.

ناکامی موج‌سواران
مهدی محبی رئیس‌اتحادیه تجهیزات مخابراتی نیز در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با‌اشاره به موج سواری برخی افراد از فضای ایجاد شده در بازار موبایل اظهار کرد: روزیکشنبه تجمعی در بازار علاءالدین صورت گرفت که ارتباطی با کسبه این بازار نداشت.
وی ادامه داد: تجمع کنندگان وارد بازار علاءالدین شدند و با تهدید کسبه مبنی بر تخریب اموال و مغازه‌ها در صورت باز ماندن درب مغازه‌ها، فروشندگان را مجبور کردند که مغازه‌های خود را ببندند.

رئیس‌اتحادیه تجهیزات مخابراتی با‌اشاره به بازگشت وضعیت عادی به بازار علاءالدین تصریح کرد: شب دوشنبه بسیاری از کسبه مغازه‌های خود را باز کردند و دیروزنیز خرید و فروش در بازار علاءالدین ادامه یافت.

در همین حال رئیس‌اتاق اصناف نیز گفت: جمع محدودی که روزیکشنبه در بین معترضان بازار موبایل علاء‌الدین با ایجاد سرو صدا به دنبال تعطیلی مغازه‌ها بودند دیروز نیز به صورت سازمان یافته وارد بازار بزرگ تهران شدند و به دنبال تکرار رویداد روز یکشنبه بودند که خود بازاریان به مقابله با آن‌ها برخاستند.
علی فاضلی در گفتگو با تسنیم، با بیان اینکه ما پیگیر مطالبات اصناف و بازاریان هستیم گفت: افزایش نرخ ارز باعث شده است که تعدادی از افراد معترض باشند، اما مطالبات آن‌ها توسط اتاق به دولت منتقل می‌شود و این امور توسط ما در حال پیگیری است.
رئیس‌اتاق اصناف ایران گفت: اصناف حواسشان باشد که در این وضعیت برخی عناصر غیرکه دل در گرو دیگران دارند به صفوف متحد بازار که ولایتمدار هستند نفوذ نکنند تا به نام آن‌ها کار خلافی انجام نشود.
فاضلی گفت: هرگونه تذکر و تجمع صنفی باید از طریق اتاق اصناف پیگیری شود و ما نیز آن خواسته‌های بحق اصناف را پیگیری می‌کنیم و کوتاه نخواهیم آمد.
در همین رابطه عبدالله اسفندیاری - رئیس‌هیئت امنای مرکزی بازار تهران - به ایسنا گفت: خواسته کسبه بازار به حق است و می‌خواهند تکلیف بازار ارز یک بار برای همیشه روشن شود که امیدواریم با رسیدگی به مشکلات آنها، بازار به حالت عادی بازگردد.
وی افزود: کسبه بازار نسبت به گرانی ارز، نوسانات و افزایش بی‌رویه نرخ آن، بی‌ثباتی در تصمیم‌گیریها، نبودن معیار اصولی ومشخص برای ترخیص کالا‌ها و ... اعتراض دارند لذا در چنین شرایطی، چون نمی‌توانند تصمیم بگیرند که کالای خود را بفروشند یا نگهدارند بنابراین کار خود را به حالت نیمه‌تعطیل در‌آورده‌اند تا تکلیف‌شان روشن شود.
گفتنی است تعداد کثیری از بازاریان با تاکید بر پایبندی به نظام اسلامی و آرمان‌های انقلاب خواستار ثبات در تصمیم گیری‌های دولت شدند و در عین حال اعلام کردند صف بازاریان معترض از صف آشوبگران جداست و یقینا هیچ بازاری واقعی مطالباتش را در فضای آشوب و بلوا پیگیری نمی‌کند.
آرامش به بازار بازمی‌گردد
در همین حال احمد کریمی اصفهانی - دبیرکل جامعه انجمن‌های اسلامی اصناف و بازار - نیز گفت: کسبه خواهان حفظ امنیت فضای بازار و بازگشت آرامش و ثبات به اقتصاد هستند.
وی ادامه داد: کسی که الان جنسی دارد یا نمی‌فروشد یا اگر فروخت دیگر نمی‌تواند جنسی جای آن بگذارد؛ لذا این وضعیت باعث نارضایتی کسبه و اصناف شده است. لازم است دولتمردان به مردم بگویند که در برخی از تصمیم‌گیری‌های اقتصادی‌اشتباه کرده‌اند. چرا رئیس‌دولت و تیم اقتصادی نباید اعلام کنند که در رابطه با مسائل اقتصادی چند وقت اخیر توفیقی نداشته‌ایم؟
کریمی اصفهانی سپس گفت: کسبه و نمایندگان اصناف طی چند روز گذشته بار‌ها به ما می‌گفتند که با وجود آن‌که اعتراضات فراوانی به شرایط فعلی دارند، اما حاضر به بستن مغازه‌ها نیستند و نمی‌خواهند عده‌ای از این شرایط به نفع خود سوءاستفاده کنند. آن‌ها تاکید می‌کردند که نمی‌خواهند وضعیت امنیتی بازار را به هم بریزند و مردم را مکدر کنند.
وی با اشاره به مطالبه کسبه بازار گفت: مطالبه آن‌ها این است که وضعیت اقتصادی که بازار را متزلزل کرده است بهبود پیدا کند؛ چراکه این تزلزل خسارت سنگینی به مردم وارد کرده است. فقط ثبات اقتصادی است که می‌تواند آرامش را به بازار بازگرداند. به نظر من اعتراض‌ها ادامه‌دار نخواهد بود. تقاضای ما از آن تعداد کسبه‌ای هم که هنوز مغازه‌های‌شان را باز نکرده‌اند این است که مغازه‌های خود را باز کنندکه این اتفاق خواهد افتاد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : کیهان
کلمات کليدی: آشفتگی بازار ارز ، کاسبان بازار تهران ، تروریست های اقتصادی