سوالات عجیب گردشگران درباره ایران
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۹
کد مطلب: 108672
 
نماینده اطلاع رسانی ایران در اسپانیا برای تغییر دیدگاه گردشگران این کشور به سوالات عجیب آن‌ها درباره ایران پاسخ می‌دهد تا آن‌ها را ترغیب کند در دوران تحریم اقتصادی و سیاسی به ایران بیایند.
 تهدیدات علیه ایران همچنان ادامه دارد و ایران در صدر اخبار ضد و نقیضی است که کشور‌ها در رسانه‌های خودشان پخش می‌کنند و هر گردشگری که زمانی میخواسته به ایران سفر کند را به دلهره می‌اندازند که در ایران چه خبر است و یا اینکه بهتر است الان به ایران سفر نکرد.

خیلی‌های دیگر هستند که بی مطالعه درباره ایران تصور می‌کنند که در ایران نمی‌توان گردش کرد و یا با حجاب در خیابان چطور می‌توان گشت و گذار کرد. برخی دیگر، اما به واسطه مطالعات درست‌تر و یا پیگیری اخبار و دوستان و آشنایان متوجه می‌شوند که این طور هم نیست و امکان سفر وجود دارد. در این شرایط، اما وظیفه کسانی که به هر نحوی در حوزه ورود گردشگر به ایران فعالیت می‌کنند سخت‌تر از همیشه است. آن‌ها باید به همه سوالات عجیب و غریب گردشگران پاسخ دهند و در این شرایط آن‌ها را به سفر در ایران ترغیب کنند. هر راهی که آن‌ها برای ترغیب به سفر خارجی‌ها به ایران طی کنند، نوعی دور زدن تمام این تحریم‌ها علیه ایران به حساب می‌آید و پشت کردن به تمام اخبار نادرست از ایران در رسانه‌های خارجی.

سال گذشته ۵ هزار اسپانیایی به ایران آمد

یکی از این افراد محمد یوسفی است که از حدود ۷ یا ۸ ماه پیش با کانون جهانگردی برای نمایندگی اطلاع رسانی ایران در بارسلونا قرارداد بسته و از آن زمان حدود ۱۷۰۰ تا ۱۸۰۰ نفر گردشگر اسپانیایی به ایران آورده است او در تمام این مدت تلاش کرده تا با برگزاری همایش‌ها و کنفرانس‌های متعدد بتواند نظر اسپانیایی‌ها را درباره ایران تغییر دهد و آن‌ها را مجاب کند که ۱۵ تا ۲۰ روزی در شهر‌های ایران بگردند.

او که اکنون همراه با یک گروه از گردشگران اسپانیایی خود در حال بازدید از شهر‌های گردشگری ایران است، به خبرنگار مهر گفت: سال گذشته ۵ هزار و ۳۰۰ نفر از اسپانیا به ایران آمدند. هر کسی که می‌خواهد ویزا بگیرد و یا در کنفرانسی شرکت کند به ما مراجعه می‌کند اکنون در حال برنامه ریزی برای برگزاری تور‌های بک پکری هستیم این افراد می‌خواهند که با حداقل هزینه به ایران بیایند و ما برای آن‌ها وسیله نقلیه و هتل می‌گیریم، اما دیگر راهنما ندارند و خودشان شهر‌ها را می‌گردند.

یوسفی که در بارسلونا یک شرکت توریستی برای برگزاری تور‌های گردشگری ورودی به ایران دارد گفت: حدود ۸۴ آژانس گردشگری در کل اسپانیا پکیج تور ما را می‌فروشند که بیشتر شامل بازدید از شهر‌های تهران، قم، کاشان، اصفهان، شیراز، یزد، کرمان، تبریز، سرعین، اردبیل، تکاب، کرمانشاه، اهواز و همدان است. روز گذشته نیز یک تور ۲۲ روزه از گردشگران اسپانیایی به ایران آمده بودند که از شهر‌های شمالی کشور دیدن کردند.

او درباره نرخ تمام شده سفر به ایران نیز بیان کرد: تور‌هایی که برای گردشگران بک پکری برگزار می‌شود ۲۰ روزه با مبلغ ۸۰۰ یوروست، اما تور‌های گردشگری ۱۵ روزه برای گردشگرانی که همه امکانات یک تور را نیاز دارند ۱۹۰۰ یورو نرخ دارد که شامل پرواز و اقامت در هتل‌های سه و چهار ستاره نیز می‌شود و معمولا مقصد آن‌ها شهر‌های تهران، قم، کاشان، ابیانه، کرمان و شیراز و یزد است.

سوالات عجیب گردشگران درباره ایران

این نماینده اطلاع رسانی گردشگری ایران در اسپانیا که ۲۶ سال سابقه برگزاری تور گردشگری دارد بیان کرد: از زمانی که آمریکا از برجام بیرون آمد، مردم سوالات بیشتری درباره ایران می‌کنند و به همین دلیل در سال سه چهار باری همایش و یا کنفرانس برگزار کرده و از چندین نفر دعوت می‌کنیم که در این برنامه‌ها شرکت کنند و توضیحاتی درباره ایران، مقاصد تاریخی و گردشگری و فرهنگی و امنیت آن می‌دهیم. حتی تلاش می‌کنیم تا با گرفتن عکس و فیلم و پخش آن مردم را برای سفر به ایران ترغیب کنیم.

یوسفی از ترسی که زنان گردشگر اسپانیایی برای ورود به ایران دارند گفت: آن‌ها می‌گویند که چطوری باید در ایران حجاب داشته باشیم؟ آیا می‌توانیم دست همسرمان را در خیابان بگیریم؟ باید با خودمان قاشق و چنگال بیاوریم؟ آیا می‌توانیم با همسرمان در یک اتاق باشیم؟ آن‌ها اطلاعات اشتباهی درباره ایران شنیده اند که چنین سوالاتی می‌کنند و ما وظیفه داریم که آن‌ها را آگاه کنیم. من برای اینکه اسپانیایی‌ها ایران را بهتر بشناسند کاتالوگ و نقشه‌های گردشگری را نیز به زبان اسپانیایی ترجمه و طراحی کرده و به صورت رایگان در اختیارشان قرار می‌دهم.

حل مشکل چنج پول در ایران

این فعال گردشگری درباره مشکل گردشگران خارجی در تبدیل ارز به ریال و عدم امکان چنج پول در صرافی‌های ایران نیز توضیح داد: یکی از بانک‌های ایرانی که در اسپانیا قرار دارد یک سال و نیم است که توریست کارتی را طراحی کرده که گردشگران می‌توانند از ۵۰ تا ۱۰ هزار یورو پول خود را در این کارت‌ها واریز و به نرخ دولتی آن را به ریال تبدیل کنند و با خود به ایران آورده و در فروشگاه‌ها و مغازه‌های ایران این کارت را استفاده کنند به این ترتیب مشکل چنج پول شان هم حل شده است، اما قبل از این هم ما برای ان‌ها به ازای پولی که می‌خواستند به ایران بیاورند کارت اعتباری موقت مانند همان کارت هدیه‌ها را می‌گرفتیم و مشکلشان را حل می‌کردیم.

وی درباره استقبال اسپانیایی‌ها از صنایع دستی ایرانی نیز گفت: اسپانیایی‌ها بیشتر فرش، گلیم، قلمکار، جعبه‌های سنتی، آجیل، زعفران، خرما و شیرینی‌های سنتی را به عنوان سوغات خریداری کرده و به اسپانیا می‌برند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری مهر
کلمات کليدی: گردشگری ، ایرانشناسی ، اخبار