خانم بازیگر: شکاف نسل‌ها را بزرگ‌تر‌ها ایجاد کرده‌اند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۱
کد مطلب: 108731
 
خانم مهرانه مهین‌ترابی تاکنون به عنوان یک بازیگر ایرانی در سریال‌ها و فیلم‌های متعددی ایفای نقش کرده است. محبوبیت وی با نقش‌آفرینی در مجموعه‌های «همسران» و «خانه سبز» به اوج رسید. مهرانه مهین‌ترابی در سال ۱۳۹۳ در «همه چیز آنجاست» که یک مجموعه تلویزیونی درام، اجتماعی و عاشقانه است، ایفای نقش کرد.
خانم مهرانه مهین‌ترابی تاکنون به عنوان یک بازیگر ایرانی در سریال‌ها و فیلم‌های متعددی ایفای نقش کرده است. محبوبیت وی با نقش‌آفرینی در مجموعه‌های «همسران» و «خانه سبز» به اوج رسید. مهرانه مهین‌ترابی در سال ۱۳۹۳ در «همه چیز آنجاست» که یک مجموعه تلویزیونی درام، اجتماعی و عاشقانه است، ایفای نقش کرد. هم اکنون این سریال از کانال آی‌فیلم عربی در حال پخش است. به همین بهانه با او گفتگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

خانم مهین ترابی، اساساً سریال‌هایی را که خودتان در آن‌ها ایفای نقش کرده‌اید از تلویزیون می‌بینید؟
وقتی سریالی از من در تلویزیون پخش می‌شود؛ سعی می‌کنم آن را ببینم. امّا بسیاری از اوقات نمایش آن با تصویربرداری یک اثر جدید همزمان می‌شود و درگیر کار هستم. دلیل اینکه سریال‌ها را در تلویزیون می‌بینم این است که بازی خودم را ارزیابی کنم و متوجه شوم که چطور بوده‌ام.

هم اکنون سریال «همه چیز آنجاست»
از کانال آی فیلم عربی در حال پخش است، آیا این اثر را می‌بینید؟
الان زیاد فرصت نمی‌کنم سریال را ببینم، امّا زمانی که در سال ۹۳ از تلویزیون پخش می‌شد، قسمت‌های زیادی از آن را تماشا کردم.

پیام اصلی این سریال از نظر شما چیست؟
به نظر من این سریال پیام با هم بودن و اتحاد آدم‌ها و بخشش و همدلی را منتقل می‌کرد. در کل داستان خیلی جذابی داشت. افراد یک خانواده به صورت جداگانه از یکدیگر زندگی می‌کردند و برایشان مشکلات خاصی پیش آمده بود. سریال قصه‌هایی متفرق داشت که در نهایت به یکدیگر مربوط بودند. یک نفر درگیر ورشکستگی بود، دیگری درگیر اعتیاد و همین طور قصه ادامه پیدا می‌کرد. این افراد به دلیل کینه دیرینه‌ای که از یکدیگر در دل دارند، از هم جدا افتاده‌اند و هر کدام درگیر مشکل خودشان هستند. در کل خواهر و برادر‌ها از هم جدا هستند، امّا در نهایت بر اثر اتفاقاتی که در سریال مشاهده می‌کنیم به این نتیجه می‌رسند که به یکدیگر احتیاج دارند و باید به هم رجوع کنند. واقعیت این است که انسان‌ها همیشه به یکدیگر احتیاج دارند و خوب است که کنار هم باشند. به نظر من اگر کلیت سریال توانسته باشد که پیام همدلی و با هم بودن را به مردم منتقل کند، در کار خود موفق بوده است.

با توجه به اینکه این داستان بر اهمیت وجود بزرگ‌تر‌ها و ریش‌سفید‌های فامیل تأکید دارد، به نظر شما امروزه تا چه میزان در جامعه به این افراد بها داده می‌شود و تا چه حد آنان وظیفه خود را به عنوان مرکز ثقل خانواده‌ها ایفا می‌کنند؟
متأسفانه در جامعه ما موضوع احترام به بزرگ‌تر‌ها و توجه به نقش و جایگاه آنان در حال کمرنگ شدن است. البته به نظر من، بزرگ‌تر‌ها هم کوتاهی کرده‌اند و نتوانسته‌اند با نسل بعدی ارتباط مؤثری برقرار کنند.
اکنون شاهد شکافی میان نسل‌های مختلف در جامعه و خانواده‌ها هستیم. این شکاف را ما بزرگ‌تر‌ها ایجاد کرده‌ایم. واقعیت این است که اگر بزرگ‌تر‌ها زندگی خردمندانه‌ای داشتند و ارتباطشان را با نسل بعد از خودشان محکم می‌کردند، نسل جدید هم به آ‌نها اعتماد می‌کرد و خیلی از مشکلات فعلی پیش نمی‌آمد.
واقعاً اگر این فاصله ایجاد نمی‌شد، همه چیز خیلی بهتر از چیزی بود که الان مشاهده می‌کنیم. هیچ تکیه‌گاهی بهتر از پدر و مادر برای فرزندان وجود ندارد و اگر می‌توانستیم ارتباط خوبی با فرزندانمان برقرار کنیم، حتماً آن‌ها هم به ما اعتماد می‌کردند. احترام به بزرگ‌تر‌ها و حضور آنان در خانواده‌ها موجب خیر و برکت است، امّا این موضوع در جامعه ما به اندازه کافی پررنگ نیست.
در کشوری مانند ژاپن برای سالمندان و بزرگ‌تر‌های خانواده و فامیل احترام زیادی قائل هستند و این موضوع به آن‌ها کمک می‌کند تا یک خانواده خوب داشته باشند.

در سریال مشاهده می‌کنیم که عروس خانواده بر اثر یک کینه قدیمی شوهرش را از خانواده‌اش جدا می‌کند، متأسفانه در جامعه هم شاهد هستیم که بسیاری از دختران جوان به محض اینکه با پسری ازدواج می‌کنند، تلاش دارند که او را از خانواده‌اش جدا کنند، نظر شما درباره این معضل چیست؟
به نظرم جداکردن همسر از خانواده‌اش، تأثیر بدی بر کلیت خانواده خواهد داشت. راستش را بخواهید من وقتی فهمیدم که نهایتاً عروس خانواده که نقشش را خودم ایفا می‌کردم، پشیمان می‌شود و به آغوش خانواده همسرش برمی‌گردد، بازی در قالب این شخصیت را پذیرفتم. شخصاً معتقدم که نگه داشتن کینه و رنجش در دل، بزرگ‌ترین ضربه را به خود فرد می‌زند. این کینه و عداوت مسائلی را به وجود می‌آورد که مملو از درد و استرس است و به نفع هیچکس نیست.

بازخورد‌ها در خصوص سریال همه چیز آنجاست را در جامعه چطور دیدید؟
فکر می‌کنم بازخورد این سریال در میان بینندگان خیلی خوب بود. تعداد زیادی از مردم تلویزیون را تماشا می‌کنند و سریال همه چیز آنجاست، هم خوب دیده شد. قصه‌های فرعی این سریال مسائل روز جامعه را مطرح می‌کند. قصه جوانی که از روی نادانی برای پیشرفت یک‌شبه کار‌های عجیب و غریب انجام می‌دهد؛ داستان دختری که به دلیل مشکلات مالی خانواده‌اش تصمیم می‌گیرد با فردی که تفاوت سنی زیادی با او دارد، ازدواج کند؛ ماجرای فردی که دچار اعتیاد شده و از خانواده‌اش طرد شده است و داستان مردی که درگیر ورشکستگی شده است. همه این موارد برای بینندگان جذاب بود.

در حال حاضر مشغول کاری هستید؟
فعلاً که کار خاصی ندارم (پخش سریال دلدادگان با بازی مهین ترابی به تازگی از شبکه سوم سیما آغاز شده است). امیدوارم کیفیت کار‌ها آن‌قدر بالا برود که رضایت مردم را برآورده کند و زحمات افرادی که درگیر ساخت سریال‌ها هستند هم هدر نرود. برای تولید یک سریال عوامل مختلف حدود هشت یا ۹‌ماه درگیر هستند و‌ای کاش که با حمایت از آن‌ها شرایطی مهیا شود که مردم راضی باشند و ما هم احساس کنیم که کار مفیدی انجام داده‌ایم.

Share/Save/Bookmark
مرجع : رونامه صبح نو
کلمات کليدی: مهرانه مهین ترابی ، همه چیز آنجاست ، شکاف نسل ها ، سریال