فارن پالیسی: شخصیت بن سلمان بسیار ضعیف است
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۹
کد مطلب: 109066
 
وب‌سایت خبری - تحلیلی فارین پالیسی با اشاره به بحران و تنش پیش آمده بین عربستان سعودی و کانادا، نوشت که این گونه رفتاهای، ولی عهد سعودی نشان می‌دهد که او از نظر اخلاقی و سیاسی شخصیت ضعیفی دارد.
سایت «فارن پالیسی» در مطلبی به قلم «استفان کوک»، نویسنده و تحلیلگر آمریکایی نوشت که «محمد بن سلمان»، ولی‌عهد سعودی فرد بسیار ضعیفی است.

در ابتدای این یادداشت، نویسنده از موضع عربستان سعودی در مقابل کانادا که منجر به قطع روابط با این کشور شد، ابراز تعجب می‌کند و آن را «متکبرانه» می‌خواند.

کوک می‌گوید که وزیر خارجه کانادا با توییت خود که در آن از بازداشت زنان فعال حقوق بشری در عربستان، ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی فوری آن‌ها شده بود، جسارت به خرج داده است.

به نوشته فارن پالیسی، این تمام ماجراست؛ در واقع اوتاوا نه خواستار وضع تحریم علیه ریاض شد و نه با انصارالله در یمن ابراز همدردی و همبستگی کرد. ولی سعودی‌ها فورا سفیر کانادا در این کشور را اخراج و سفیر خودشان در کانادا را هم فراخواندند. آن‌ها همچنین ۱۶ هزار دانشجوی سعودی را از دانشگاه‌های کانادا احضار کردند.

کوک در چرایی این موضع عربستان به نقل از تحلیلگران می‌نویسد که این موضع در ادامه رویکرد متکبرانه سعودی‌ها در سیاست خارجی است که، ولی عهد سعودی آن را بنا گذاشته است.

او در ادامه می‌نویسد: «برخی نیز بر این باورند که این موضع عربستان سعودی بیشتر مصرف داخلی دارد تا خارجی تا این پیام را به شهروندان سعودی برساند که اصلاحات در پادشاهی سعودی فقط آنچه، ولی عهد تصمیم بگیرد خواهد بود و اینکه هرکسی که خواهان اصلاحات بیشتری باشد، جان خود را به خطر انداخته است».

این تحلیلگر آمریکایی می‌گوید هر دو تحلیل درست است؛ چرا که شخصیت محمد بن سلمان ترکیبی از شخصیت «متکبر، سطحی‌نگر، ناپخته و سرکش» است.

کوک انتقاد از سیاست‌های به‌اصطلاح اصلاحی بن سلمان می‌گوید سیاست‌های سعودی در آینده همانند بازداشت «سعد الحریری»، نخست وزیر لبنان در عربستان، و رهبری ائتلاف ضد یمن و بحران قطر نتایج معکوسی خواهند داشت.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری فارس
کلمات کليدی: بن سلمان ، عربستان ، کانادا