شاخ‌به‌شاخ محسن چاوشی با قانون
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۳
کد مطلب: 109116
 
بیستم مردادماه هم گذشت. محسن چاوشی تهدید کرده بود که اگر تا این تاریخ مجوز آلبومش صادر نشود آن را بدون مجوز وزارت ارشاد از طرق دیگر منتشر خواهد کرد. البته او برای اینکه نشان دهد خیلی هم کوتاه نیامده به انتشار تیزری از آلبوم ابراهیم اقدام کرد به‌علاوه دل‌نوشته‌ای که در آن حرف و بوی مهاجرت می‌داد.
بیستم مردادماه هم گذشت. محسن چاوشی تهدید کرده بود که اگر تا این تاریخ مجوز آلبومش صادر نشود آن را بدون مجوز وزارت ارشاد از طرق دیگر منتشر خواهد کرد. البته او برای اینکه نشان دهد خیلی هم کوتاه نیامده به انتشار تیزری از آلبوم ابراهیم اقدام کرد به‌علاوه دل‌نوشته‌ای که در آن حرف و بوی مهاجرت می‌داد.

تازه شایعه ممنوع‌الکاری محسن چاوشی به دلیل انتشار آهنگ بدون مجوز «خوزستان» را پشت سر گذاشته بودیم که خبر ممنوعیت انتشار آلبوم ابراهیم این خواننده پاپ دوباره خبرساز شد. چهار روز پیش پست اینستاگرامی تهدیدآمیز محسن چاوشی پس از اعلام تهیه‌کننده آلبوم مبنی بر این که ۹ ماه است آلبوم «ابراهیم» مجوز نگرفته، در فضای مجازی مورد توجه قرار گرفت.

تکذیب ممنوع‌الکاری محسن چاوشی
اخباری مبنی بر ممنوع‌الکاری محسن چاوشی به دلیل انتشار قطعه «خوزستان» در یک سایت خبری (ایران آرت) انتشار یافت، اما ابوالفضل صادقی‌نژاد، رییس واحد نظارت و ارزشیابی دفتر موسیقی وزارت ارشاد در این باره گفت: محسن چاوشی ممنوع‌الکار نیست و می‌تواند به فعالیتش در موسیقی ادامه دهد. درباره ممنوع‌الکاری آقای چاوشی چیزی به ما ابلاغ نشده است و البته ذکر این نکته هم حائز اهمیت است که برای قطعه «خوزستان» هم از دفتر موسیقی وزارت ارشاد هیچ مجوزی صادر نشده است. پیش‌تر آقای علی ترابی، مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد نیز در گفتگو با موسیقی ما گفته بود: «افرادی که برای تک‌قطعاتشان از این دفتر مجوز نمی‌گیرند و اقدام به انتشار آن می‌کنند ممکن است کار خودشان دچار مشکل شود. محسن چاوشی نیز در ادامه رسماً خبر ممنوع‌الکاری خود را تکذیب کرد.

عدم صدور مجوز پس از گذشت حدود ۹‌ماه.
اما ماجرای وقفه در انتشار آلبوم «ابراهیم» چه بود؟ اعتراض محسن چاوشی و تهیه‌کننده آلبومش به وزارت ارشاد درباره عدم صدور مجوز منجر به واکنش رییس واحد نظارت و ارزشیابی دفتر موسیقی شد. آقای هادی حسینی، تهیه‌کننده آلبوم جدید محسن چاوشی در این باره به «ایلنا» گفت: این آلبوم مدت‌هاست که آماده است و برای اخذ مجوز‌های لازم به دفتر موسیقی وزارت ارشاد ارسال شده است. ولی با گذشت حدود ۹‌ماه هنوز مجوز انتشار این آلبوم صادر نشده است.


در ادامه آقای ابوالفضل صادقی نژاد، رییس واحد نظارت و ارزشیابی دفتر موسیقی در گفتگو با «مهر» گفت: در تاریخ ششم مردادماه سال ۹۶‌با شماره ثبت ۱۴۹۵/۹۶‌هفت قطعه در قالب آلبومی با عنوان «ابراهیم» از سوی مؤسسه طرف قرارداد با آقای چاوشی در دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت شد. پس از ثبت این آلبوم ما طبق روال اداری و قانونی روز ۱۸‌مردادماه این آثار را به شورای شعر و ترانه دفتر موسیقی ارسال کردیم که پس از بررسی دو قطعه تأیید و پنج قطعه نیز اصلاحیه خورد. اما پس از اعلام این موضوع به مؤسسه ارسال‌کننده آلبوم، تاکنون هیچ اقدامی براٌی اصلاحیه موارد یاد شده انجام نگرفته است.

 

تا ۹۰‌ماه دیگر هم مجوز نخواهد گرفت
صادقی نژاد، همچنین گفت: «اگر ۹۰‌ماه هم این موضوع از سوی مؤسسه تولیدکننده آلبوم راکد بماند، دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوزی به این آلبوم نمی‌دهد. زیرا پرونده هنوز به طور کامل تأیید نشده است. اگر آقای چاوشی و مؤسسه تولیدکننده آلبوم نسبت به روند صدور مجوز شکایت یا انتقادی دارند قطعاً شرایط برای تجدیدنظر وجود دارد کما اینکه پروسه صدور مجوز در دوره قبلی دفتر موسیقی انجام گرفته بود بنابراین ایشان به طور کامل حق قانونی داشت با ارسال نامه به مدیریت دفتر موسیقی فرصتی برای دفاع و تجدیدنظر روی رأی شورای شعر و ترانه داشته باشد.


پس از این اظهارات صادقی نژاد، دو روز پیش علی ترابی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد در گفتگو با موسیقی ما عنوان کرد: قدم نخست در صدور مجوز یک اثر موسیقاییِ باکلام، بررسی شعر است و اگر این قدم نخست برداشته نشده و یا به مشکل بخورد، قدم دوم خودبه‌خود به مشکل می‌خورد و از این رو، همواره توصیه ما به همه دوستان هنرمند و یا ناشران محترم این بوده که تا از تصویب شعر یا ترانه اثر خود مطمئن نشده‌اید، اقدام به سرمایه‌گذاری برای تولید اثر نکنید تا متضرر نشده و در ارائه اثر خود به مشکل نخورید. متأسفانه این اتفاقی است که در مورد آلبوم آقای «چاوشی» افتاده است.

کوچک‌ترین پاسخی دریافت نکرده‌ایم
علی ترابی افزود: «سال گذشته ترانه‌های آلبوم ایشان به دفتر موسیقی ارائه شده و در زمان کوتاهی هم در شورای شعر و ترانه مطرح شده و چند مورد تشخیص داده شده که حتماً باید اصلاح شود. این موارد از همان تاریخ و از طریق سامانه درخواست مجوز، به شرکت ارائه‌دهنده، اعلام شده و متأسفانه کوچک‌ترین پاسخی به همراه نداشته است.


یعنی حداقل در چند ماهی که من به دفتر موسیقی برگشته‌ام، خاطرم نیست که یک بار هم نامه‌ای از شرکت دریافت کرده باشم که تقاضای تجدیدنظر در رأی شورا، اصلاح موارد عنوان‌شده، حذف موارد، جایگزینی موارد و... داشته باشند.


خب در شرایط عادی، این واکنش به معنای آن است که متقاضی به هر دلیل از پیگیری پرونده و کسب مجوز دست کشیده و تمایلی به ادامه کار ندارد.

البته این سخنان با واکنش تهیه‌کننده آلبوم ابراهیم مواجه شده که به فرهیختگان گفته است: متأسفانه شورای شعر به دیگران دو روزه جواب می‌دهد و برای ما شرایط دیگری در نظر می‌گیرد. پروسه این آلبوم با آلبوم‌های دیگر فرق دارد. نمی‌دانم مشکل آن‌ها با چاوشی است یا با من؟ احساس می‌کنم با چاوشی مشکل دارند»


ترابی درباره محتوای ترانه‌های این آلبوم هم خاطرنشان کرد: «متأسفانه ترانه‌ها به لحاظ محتوایی مواردی دارند که به هیچ عنوان در چارچوب مقررات جاری دفتر موسیقی قابل تصویب نیستند و شک نکنید که تصویب چنین آثاری، تنها هیزم به آتش کسانی ریختن است که هیچ هدفی جز بدنام کردن موسیقی و موزیسین‌ها و ممانعت از فعالیت آ‌نها ندارند. برخی اشکالات در ترانه‌های این آلبوم را می‌توان به عنوان موارد شاخصی دانست که هیچ راهی برای شورای شعر و ترانه دفتر موسیقی جز پیشنهاد اصلاح یا جایگزینی باز نمی‌گذارد.»


ترابی همچنینی درباره آخرین وضعیت آلبوم گفت: «آخرین وضعیت آلبوم همان نخستین وضعیت است و به نظرم آقای چاوشی شاید اطلاع نداشته باشند که هیچ‌گونه تلاشی از سوی شرکت ارائه‌دهنده ترانه‌ها برای اصلاح، جایگزینی و یا حتی تقاضای مکتوب بازنگری در آرای صادره ارائه نشده و توقف پیشرفت کار، تنها به همین دلیل است.»


البته «ایسنا» هم روز گذشته در مطلبی درباره بحران آلبوم چاوشی نوشت: (حداقل چهار مورد از پنج مورد) این شعر‌ها به دلیل مضمون‌های «اروتیک» و ایهام‌های جنسی با اصلاح مواجه شده‌اند. در واقع به همین دلیل و طبق روال معمول اصلاحیه خوردند و طبق ضوابط کسب مجوز، باید تغییراتی در آ‌نها اعمال شود

پست‌های اینستاگرامی ضد و نقیض آقای خواننده
در حالی که دو نفر از مسوولان ذی‌ربط می‌گویند پاسخی به اصلاحیه‌ها در این ۹‌ماه داده نشده معلوم نیست چرا این خواننده با سابقه پاپ از اصلاحات ترانه‌هایش خودداری کرده و با لحنی تهدیدآمیز خبر از انتشار آلبوم خود بدون مجوز داده است. محسن چاوشی پیش از این در صفحه شخصی خود از انتشار آلبوم «ابراهیم» در آینده نزدیک خبر داده بود و نوشته بود: «آلبوم ابراهیم در حال طی مراحل اخذ مجوز با همکاری کامل دفتر موسیقی است که زمان انتشار آن به زودی اعلام می‌شود، لطفاً به مصاحبه‌های مختلف و شایعات توجه نکنید.»


وی همچنین در این پست نسبت به شایعه ممنوع‌الفعالیتی‌اش واکنش نشان داده و خاطرنشان کرده بود: «عده‌ای دنبال داغ‌کردن تنور رسانه خود هستند.».


اما در ادامه شاهد حذف این پست از صفحه شخصی اینستاگرام چاوشی بودیم و وی حدود چهار روز قبل در پستی جدید اعلام کرد: «نظر به پیگیری‌های مکرر تهیه‌کننده و مدیر اجرایی آلبوم «ابراهیم» تا این لحظه موفق به دریافت مجوزات از وزارت محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی نشدیم.


با توجه به وقفه طولانی مدت و احترام به مخاطبینم و جهت دلگرمی این روز‌های سخت به اتفاق تهیه‌کننده تصمیم به انتشار آلبوم در مردادماه گرفتیم. بدیهی است که تا تاریخ ۲۰‌مرداد‌ماه مثل ۹‌ماه پیش منتظر می‌مانیم در غیر این‌صورت با احترام تقدیم خواهد شد.» که البته در این روز فقط تیزری از آلبوم منتشر شد و اصل ماجرا مانده برای مذاکرات بیشتر با وزارت ارشاد.


به هر روی علت اظهارت متناقض محسن چاوشی معلوم نیست.
آیا صرفاً تبلیغاتی برای آلبوم جدیدش است یا این که نگران ممنوع‌الکاری واقعی است. چرا که بعد از انتشار قطعه بدون مجوز خوزستان این بار حاضر به انجام اصلاحات ابلاغ شده از سوی دفتر موسیقی برای آلبومش نبوده است.
هر چند تهیه‌کننده آلبوم ابراهیم گفته است که «این آلبوم برای انتشار هنوز آماده نیست» و اینجا این سؤال پیش می‌آید که این همه جنجال برای آلبومی که هنوز آماده نیست از کجا آب می‌خورد؟

Share/Save/Bookmark
مرجع : صبح نو
کلمات کليدی: محسن چاوشی ، ممنوع الکاری ، خوزستان ، آلبوم ابراهیم