دریافت روادید برای زائران اربعین چقدر آب می خورد؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۹
کد مطلب: 109210
 
مدیرکل مرزى وزارت کشور گفت: سعید براتى مرزبان ایرانى که اردیبهشت سال گذشته در منطقه مرزى میرجاوه واقع در جنوب شرق کشور توسط گروهک هاى تروریستى به گروگان گرفته شده بود، صبح امروز وارد کشور شد.
«شهریار حیدرى» صبح امروز (۲۴ مرداد) در جریان نشست خبرى که در محل وزارت کشور برگزار شد، اظهار کرد: سعید براتى مرزبان ایرانى که اردیبهشت سال گذشته در منطقه مرزى میرجاوه واقع در جنوب شرق کشور توسط گروهک هاى تروریستى به گروگان گرفته شده بود، صبح امروز وارد کشور شد.

وی با بیان اینکه در جریان حادثه تروریستی در مرز میرجاوه در اردیبهشت سال گذشته ۹ مرزبان کشورمان شهید و دو نفر زخمی شدند، در پاسخ به این سوال که آیا امتیاز ویزه‌ای برای استرداد سعید براتی مرزبان ربوده شده ایران در حادثه به گروهک تروریستی متجاوز داده شد یا خیر، بیان داشت: در جریان این موضوع هیچ‌گونه امتیازی داده نشد و بر مبنای یک کار اطلاعاتی، دستگاه‌هایی که در این رابطه مسئولیت داشتند توانستند مقدمات بازگشت این مرزبان ایرانی را به کشور فراهم آورند.

مدیر کل مرزی وزارت کشور با بیان اینکه تحرکات ایذایی گروهک‌های تروریستی در مرز‌های شمال غربی و جنوب شرقی کشور هیچ‌گونه آسیبی به امنیت و اقتدار ملی ما وارد نمی‌کند گفت: به هر میزان که دشمنان تلاش کنند تا مرز‌های ما را ناامن سازند، قطعا تمرکز نیرو‌های اطلاعاتی و امنیتی ما بیشتر خواهد شد و اقدامات ایذایی برخی گروهک‌های تروریستی در مناطق مرزی کشور خدشه‌ای به اقتدار و امنیت ما وارد نمی‌کند چرا که اقتدار امنیت، اطلاعاتی و نظامی ما بسیار بالاتر از آن است که با این قبیل اقدامات ناچیز مورد خدشه قرار گیرد.

حیدری با اشاره به برخی بی توجهی‌ها از جانب برخی کشور‌های همسایه در ایجاد امنیت مرزی گفت: اتفاقاتی که بعضا در مرز‌های شمال غربی و جنوب شرقی ما از جانب گروهک‌های تروریستی رخ می‌دهد ناشی از کم توجهی برخی کشور‌های مجاور در این مناطق استکه امیدواریم این کشور‌ها بتوانند مانند جمهوری اسلامی ایران در برقرار کردن امنیت مرزی تلاش و موفقیت بیشتری داشته باشند و نیرو‌های خود را به نحو شایسته تری در نواحی مرزی مستقر سازند.

وی تصریح کرد: اتفاقاتی که بعضا در مرز‌های شمال غربی و جنوب شرقی کشور از جانب گروهک‌ها تروریستی رخ می‌دهد از سوی برخی سرویس‌های غربی عربی و کشور‌های متخاصم ما مورد پشتیبانی قرار می‌گیرد و همواره این قبیل تهدیدات علیه اقتدار مرزی ما وجود داشته است و از سویی دیگر همیشه اقتدار اطلاعاتی امنیتی و نظامی ما در نواحی مرزی بیشتر از تحرکات تروریستی بوده است.

مدیر کل مرزی وزارت کشور در ادامه نشست خبری خود با بیانا ینکه در سال ۹۶، بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار زائر ایرانی در ایام اربعین وارد کشور عراق شدند گفت: در سال گذشته حتی یک مورد اتفاق امنیتی هم در جریان برگزاری مراسم اربعین رخ ندادو امسال نیز تمام تلاش خود را به کار خواهیم بست تا همانند سال گذشته مراسم اربعین در نهایت امنیت برگزار شود.
وی با اشاره به کاهش هزینه دریافت ویزاى اربعین تصریح کرد: امسال آن ١٠ دلارى که بعنوان پنجره واحد علاوه بر ٤٠ دلار مقرر در سال گذشته از زائران ایرانى دریافت می‌شد به یک دلار کاهش یافته است. یعنى هزینه ویزاى اربعین در سال جارى ٤١ دلار خواهد بود نه ٥٠ دلار.

حیدری با اشاره به اتخاذ تمهیدات ویژه برای رفاه حال زائران اربعین حسینی در سال جاری گفت: برای برگزاری هر چه بهتر مراسم اربعین در سال جاری زیرساخت‌ها در مرز‌های شلمچه و چزابه و مهران توسعه یافته وامکانات رفاهی وانتظامی و انسدادی در جداره مرزی بیشتر شده است.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر انعقاد کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر در هفته جاری در قزاقستان و شایعاتی که در این رابطه در فضای مجازی پیچیده است گفت: از آنجایی که حوزه تخصصی من جغرافیای سیاسی است به صراحت می‌گویم که در جریان انعقاد کوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر، مساحت دریای سرزمینی و حدود بستر و زیر بستر تعیین نشد و مطالبی که در این رابطه در فضای مجازی مطرح شده، شایعه و دور از واقعیت است. کنوانسیون منعقد شده یک توافق کلی برای تعیین تکلیف سایر موضوعات مرتبط با دریای خزر از جمله تعیین خط مبدا وتحدید حدود بستر و زیر بستر یا همان تقسیم دریا بود.

مدیر کل مرزی وزارت کشوردر پاسخ به این سوال که آیا آماری از تعداد اتباع افغانستان که طی ماه‌های اخیر به کشور خود بازگشته اند، دارید یا خیر؟ گفت: چند درصدی از جمعیت افغان‌ها که به صورت قانونمند در ایران ساکن بودند به کشورخود بازگشته اند و ما نیز از این موضوع استقبال می‌کنیم که این اتباع گرامی افغان بتومانند از ظرفیت‌ها وا ستعداد‌های خود در کشورشان استفاده کنند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: نحوه برخورد ما با آن دسته از اتباع افغانستان که به صورت غیرقانونی وارد کشور ما می‌شوند در وهله اول مهمان نوازی و در گام بعدی تحویل آن‌ها به صورت قانونی به مراجع ذی صلاح در کشور افغانستان است البته طبیعی است که برخی از افغان‌ها که از نواحی مرزی به صورت غیر قانونی وارد کشور ایران می‌شوند در داخل کشور ما رسوب می‌کنند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : میزان
کلمات کليدی: سعید براتی ، آزادی مرزبان ، روادید اربعین