جزئیات دیدار پوتین و مرکل از زبان سخنگوی کرملین
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۰
کد مطلب: 109382
 
رئیس جمهوری روسیه و صدراعظم آلمان بر لزوم پایبندی به توافقات در چارچوب برجام و عدم سیاسی کردن طرح خط لوله گاز «جریان شمالی-۲» تاکید کرده و نسبت به توقف اجرای توافقات مینسک برای حل مناقشه در اوکراین ابراز نگرانی نمودند.
روزنامه «گازیتا.رو» امروز نوشت: "دمیتری پسکوف"سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه در پایان مذاکرات شب گذشته "ولادیمیر پوتین" و "آنگلا مرکل" رئیس جمهوری روسیه و صدراعظم آلمان در برلین، در جمع خبرنگاران اعلام کرد که مذاکرات رهبران دو کشور که سه ساعت و نیم به طول انجامید، بسیار دقیق و در مجموع پیرامون طیف وسیعی از مسائل بین المللی بود که مورد توجه دو طرف قرار دارد.

وی توضیح داد در این نشست توافق خاصی صورت نگرفته است و گفت‌وگوهای دوجانبه صرفا به منظور هماهنگ سازی مواضع دو کشور درباره برخی موضوعات مهم بین المللی انجام گرفته که بسیار مفید و سازنده بود.

 پوتین  حفظ توافق هسته‌ای با ایران را بسیار اهمیت دانست

پسکوف یادآور شد، ولادیمیر پوتین و آنگلا مرکل در جریان مذاکرات خود روند اوضاع کنونی پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در زمینه برنامه هسته‌ای ایران را مورد بررسی قرار دادند. به گفته وی، مواضع روسیه و آلمان در رابطه با این مسئله کاملا مشخص است.

ولادیمیر پوتین در آغاز مذاکرات خود با خانم مرکل تاکید کرده بود که حفظ توافق هسته‌ای با ایران بسیار اهمیت دارد و بدون تردید این مسئله مورد بررسی دو طرف قرار خواهد گرفت. رئیس جمهوری روسیه گفت: «حفظ این توافقنامه بین المللی که از سوی شورای امنیت سازمان ملل نیز مورد تایید قرار گرفته و در جهت تقویت امنیت منطقه‌ای و بین المللی و همچنین تقویت رژیم عدم گسترش هسته‌ای است، بسیار اهمیت دارد.»

صدر اعظم آلمان نیز در آغاز این مذاکرات تاکید کرده بود که این کشور همچنان خواستار حفظ و پایبندی طرفین به توافق هسته‌ای با ایران است.

تاکید پوتین و مرکل بر لزوم حمایت از طرح خط لوله گاز «جریان شمالی-2»

سخنگوی کاخ کرملین همچنین اعلام کرد که رئیس جمهوری روسیه و آلمان معتقدند که تلاش‌ها برای سیاسی کردن طرح خط لوله گاز«جریان شمالی-2» غیرقابل قبول و نادرست است.

وی گفت: «روند اوضاع پیرامون این طرح مورد بررسی پوتین و مرکل قرار گرفته و دو طرف برجنبه تجاری، سودآوری و رقابتی این طرح تاکید کردند و یادآور شدند که یک طرح کاملا تجاری و مطابق با منافع همه طرفین شرکت کننده در آن است و هر نوع تلاش برای سیاسی کردن این طرح نادرست و غیرقابل قبول است.

پسکوف یادآور شد که موضوع امکان اعمال تحریم‌ها علیه شرکت‌های فعال در عرصه تحقق طرح ساخت خط لوله گاز«جریان شمالی-نیز در این مذاکرات مطرح و تاکید شد که باید اقداماتی برای حفاظت حملات غیررقابتی و غیرقانونی از سوی کشورهای ثالث به این طرح صورت بگیرد.

پوتین و مرکل برگزاری نشست روسیه، آلمان، فرانسه و ترکیه درباره سوریه را بعید ندانستند

سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه همچنین در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران در باره امکان برگزاری نشست چهارجانبه (روسیه، ترکیه، آلمان و فرانسه) پیرامون اوضاع سوریه گفت، این موضوع در جریان مذاکرات مطرح شده و پوتین و مرکل توافق نمودند که مذاکرات پیرامون سوریه را در چارچوب گفت‌وگوهای روسیه، آلمان، فرانسه و ترکیه ادامه دهند. به گفته وی، البته این نشست چهارجانبه هنوز مورد توافق قرار نگرفته، ولی امکان برگزاری آن وجود دارد.

پسکوف همچنین اعلام کرد که ولادیمیر پوتین و آنگلا مرکل نسبت به توقف اجرای توافقنامه مینسک در زمینه حل و فصل مناقشه نظامی در اوکراین ابراز تاسف نمودند.

به گفته وی، رهبران روسیه و آلمان به تبادل نظر درباره اوضاع در مناطق شرقی اوکراین پرداخته و نسبت به غیرمشخص بودن دورنمای وضعیت خاص اعلام شده درباره منطقه دونباس که یکی از دستاوردهای مهم مذاکرات مینسک بشمار می رود، ابراز نگرانی کردند.

Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم