پنتاگون: نمی‌دانیم ابوبکر البغدادی کجاست
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۴
کد مطلب: 109565
 
یک سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی نیرو‌های مسلح آمریکا گفته که کشورش اطلاعاتی از محل اختفای سرکرده گروه تروریستی داعش ندارد.
سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی نیرو‌های مسلح آمریکا (سنت‌کام) بامداد پنجشنبه به انتشار یک فایل صوتی منتسب به «ابوبکر البغدادی»، سرکرده گروه تروریستی داعش واکنش نشان داد.

گروه تروریستی داعش بامداد پنجشنبه یک فایل صوتی ادعایی از «ابوبکر البغدادی» منتشر کرد. او در این صوت ادعایی از هواداران داعش خواسته استقامت به خرج دهند و به مبارزه خود ادامه ندهند.

سخنگوی سنت‌کام که اشاره‌ای به نامش نشده در گفتگو با VOA گفته که از انتشار این فایل صوتی مطلع است. وی از اظهارنظر درباره صحت آن خودداری کرده است.

این مقام پنتاگون در ادامه درباره اینکه البغدادی زنده است یا خیر گفت: «ما نمی‌دانیم بغدادی در حال حاضر کجا است، اما ما کماکان به دنبال حذف وی از میدان نبرد هستیم.»

خبرگزاری اعماق، وابسته به گروه تروریستی داعش فایل صوتی جدید که ۵۵ دقیقه است را در شرایطی منتشر کرده که قبلاً گمانه‌زنی‌هایی درباره مرگ البغدادی مطرح شده بود.

سرکرده داعش در صوت ادعایی از هوادارانش در دنیا خواسته به آنچه «مراکز رسانه‌ای کفار» و مقر‌های «جنگ‌های ایدئولوژیک» خوانده شده‌اند، حمله کنند.

فایل منتسب به «البغدادی» اولین صدای ادعایی است که بعد از ۱۱ ماه از ابوبکر البغدادی منتشر می‌شود. فایل صوتی قبلی ۶ مهرماه ۱۳۹۶ منتشر شده بود.

داعش آن فایل را هم بعد از ماه‌ها گمانه‌زنی در مورد مرگ بغدادی در حملات هوایی روسیه یا آمریکا منتشر کرده بود.

روزنامه «وال استریت ژورنال» شنبه هفته جاری در گزارشی، اظهارات یکی از نزدیکان بغدادی را منتشر کرده و مدعی شد او دستکم تا پارسال در مخفیگاهی در یکی از مناطق تحت کنترل داعش در شرق سوریه پنهان بوده است.

«اسماعیل الحیثاوی» که به نوشته این روزنامه از «رازداران» بغدادی بوده و پارسال با او دیدار کرده، اکنون در بغداد در زندان به سر می‌برد و وال استریت ژورنال با او گفتگو کرده است.

این روزنامه به نقل از حیثاوی نوشته در آن دیدار که در ماه می‌سال ۲۰۱۷ (اردیبهشت-خرداد ۹۶) برگزار شد، بغدادی «لاغر و بیمار» و «سایه‌ای» از فردی بود که زمانی داعش را به عنوان یک «خلیفه امروزی» رهبری می‌کرد.

Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: مقام پنتاگون ، ابوبکر البغدادی ، داعش