عجایب ترکیه در تور ترکیه
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۱۲
کد مطلب: 109648
 
ترکیه کشوری متمدن و بسیار زیبا است که به دلیل نزدیکی به کشور عزیزمان، مقصد گردشگری بسیاری از ایرانی های عزیز می باشد. فرهنگ ترکیه ای ها تا حدی مشابه ایرانی ها است. به همین دلیل در این کشور احساس غربت نخواهید کرد. دانستنی های جالبی درباره ترکیه و عادات روزانه مردم آن وجود داردو
ترکیه کشوری متمدن و بسیار زیبا است که به دلیل نزدیکی به کشور عزیزمان، مقصد گردشگری بسیاری از ایرانی های عزیز می باشد. فرهنگ ترکیه ای ها تا حدی مشابه ایرانی ها است. به همین دلیل در این کشور احساس غربت نخواهید کرد. دانستنی های جالبی درباره ترکیه و عادات روزانه مردم آن وجود دارد

«سنت نیکلاس» که محبوب‌ترین بابانوئل جهان است، در ترکیه متولد شده است.

باارزش‌ترین فرش ابریشم جهان در موزه‌ی مولانا، واقع در شهر قونیه‌ ترکیه قرار دارد.

اگر به تاریخ علاقه دارید بدانید نام قبلی استانبول «قسطنطنیه» بود.

استانبول به مدت ۲ هزار سال پایتخت ۳ امپراطوری بزرگ بود: رم، عثمانی و بیزانس.

غذا ها و خوراکی‌ های ترکیه که می توانید در تور استانبول هم با آن ها برخورد کنید ،

بسیار خوشمزه بوده و شهرت جهانی دارند.

از مشهورترین غذاهای این کشور که می شود در تور ترکیه  تجربه کرد می‌ توان به انواع کباب و غذاهای دریایی اشاره کرد.

برتای مسافران تور استانبول جالب است اگر بدانند فروشندگان خیابانی بستنی در ترکیه برای جذب مشتر

معبد آرتمیس ترکیه

این شگفتی دنیای باستان را بیشتر به معبد دیانا می شناسند. معبد آرتمیس در اِفِسوس، شهری باستانی در یونان که در حدود ۵۰ کیلومتری ازمیر ترکیه واقع شده است، قرار دارد. این معبد به آرتمیس الهه یونانیِ دوشیزه و شکارچی، خواهر دوقولوی آپولو اهدا شده است.

این الوهیت در دوران یونان کهن به عنوان نماد باروری بود. آرتمیس یونانی اندکی با اِفِسوسی فرق دارد. الهه افسوسی نماد باروری و یونانی اش الهه شکار بود. اعتقاد بر این است که پرستش الهه افسوسی چندین قرن قبل تراز الهه یونانی می باشد. احتمالا پرستش آرتمیس ریشه در پرستش اِفِسوسیان دارد. معبد از عصر برنز چندین بار ساخته و ویران و بازسازی شد. با این حال جز هفت عجایب دنیاست که پروژه ای ۱۲۰ ساله از دوران کروسوس لیدیا بود.

آنتی پاتر صیدانی معبد آرتمیس را با این کلمات توصیف می کند :

من در طول عمر خود زیبایی های بیشماری را دیدم. نظیر دیوار بلند بابل که به جاده ای ارابه رو متصل بود، مجسمه زئوس آلفیوس، باغ های معلق، مجسمه بسیار عظیم خورشید، هرم بلندی که معلق بود و حرکت می کرد، مقبره وسیع ماسلوس. اما زیبایی و شکوه خانه آرتمیس که گویی سوار بر ابر ها بود بجز اولمپیوس نسبت به بقیه جاهای دیدنی بسیار چشم گیر و دلنواز بود.

اما تعریفی که پلینی از آنجا کرد دقیق تر بنظر می رسد:

معبد ۱۱۵ متر درازا و ۵۵ متر پهنا دارد و سه مرتبه از پارت نون آتن بزرگ تر است. و عمده ساختمان آن از سنگ مرمر است که با ۱۲۷ ستون احاطه شده و هر ستون ۱۸ متر ارتفاع دارد. آنجا دائما توسط کشیش ها، راهبه ها، موزیسین ها و آکروبات باز ها پر شده است.برای مشاده ی تور ترکیه لحظه آخری به سفر با تو مراجعه کنید .

آ رامگاه ماسولوس ترکیه

معبد شاه ماسولوس یعنی هالیکارناسوس که به معبد ماسولو معروف است توسط ساتراپ (یکی از حاکمان محلی پادشاه ایران) و همسرش ساخته شد. این بنا از نظر یونانیان باستان یکی از عجایب هفتگانه دنیا به شمار می آید. معبد، ساختمانی مستطیل شکل داشت و ارتفاع آن تا حدود ۴۰ متر می رسید. آن را روی تپه ای مشرف به شهر ساخته بودند که دور تا دور آن را حیاط بزرگی احاطه می کرد. در مرکز آن سکوی سنگی ای وجود داشت که توسط پلکانی زیبا با شیر های سنگی دورش، به بالای سکو وصل می شد. برای تزیین دیوار خارجی، از مجسمه ی الهه های باستان استفاده کردند و در هر گوشه از معبد مجسمه مردان جنگی و سلحشور سوار بر اب قرار گرفته بود.

در مرکز سکو، معبد اصلی قرار داشت که از سنگ مرمر بود. روی دیوار آن سنگ برجسته هایی از صحنه های تاریخی و اساطیری یونان حکاکی شده بود. صحنه هایی نظیر نبرد سنتارها و لپید ها و یا صحنه ی نبرد آمازونی های افسانه ای. در چهار طرف معبد ۹ ستون باریک قرار گرفته بود و بین هر ۲ ستون یک مجسمه سنگی وجود داشت. پشت ستون ها نیز قالب سفتی بود که وزن سقف بزرگ و هرمی شکلش را تحمل می کرد.

معبد سالیان سال از حملات و تهاجم هایی نظیر حمله اسکندر در سال ۳۳۴ قبل از میلاد و همچنین حمله دزدان دریایی در ۶۲ سال قبل از میلاد، سالم باقی ماند و تا ۱۶ قرن در شرایط خوب و پا بر جا بود. اما بعد ها بر اثر زمین لرزه ای سقف و چندین ستونش ویران شد. در قرن ۱۵ در طی جنگ های صلیبی شوالیه سنت جان از مالتا ناحیه هالیکارناسوس را مورد تاخت و تاز قرار داد و برای ساخت قلعه خود از سنگ ها و مجسمه های معبد استفاده کرد. در سال ۱۵۲۲ تقریبا تمام بلوک ها از محل اصلی خود جدا شد و برای ساخت بنا های دیگر مورد استفاده قرار گرفت. اما امروزه هنوز سنگ های مرمر و صیقلی شده اش در قلعه بودرام موجود است. در قرن ۱۹ بسیاری از مجسمه ها از بودرام به موزه بریتانیا انتقال داده شد. در سال ۱۸۵۲ چارلز توماس نیوتن باستان شناس بریتانیایی محل آرامگاه ماسولوس را کشف کرد. او همچنین پلکان و پایه ها و بخشی از نقشه برجسته ها و سقف معبد را پیدا نمود.

امروزه می توان بسیاری از آثار کشف شده از آن دوران را در موزه بریتانیا پیدا کرد. بعضی از ساختمان های امروزی نیز از معبد ماسولو الهام گرفته اند که در ادامه به چند نمونه از آن ها اشاره می کنیم. معبد گرانت در نیویورک. تالار شهر لوس آنجلس. معبد یادبود در ملبورن. خانه معبد در واشنگتن دی سی. کلیسای سنت جرج بلومبوری در لندن.

وطن پرستی ترکیه ای ها به حدی است که کمتر کسی پیدا می شود از کشورش گله کند. آن ها کشور خود را همان گونه که هست قبول دارند و این امر در سفر با تور ارزان ترکیه مشهود است .

بوسیدن دست بزرگترها و سالمندان نشانی از احترام آن ها است. ترکیه ای ها هنگام خروج از منزل اکثرا دست پدر یا مادر خود را به عنوان خداحافظی می بوسند.

ترکیه کشوری است که حقوق زنان را رعایت می کند و جزو اولین کشورهایی است که به زنان حق رای داده است.

این کشور قدیمی ترین و بزرگترین مراکز خرید را در جهان دارد. بازار بزرگ استانبول به حدی بزرگ است که امکان ندارد در طول یک روز بتوانید کل بازار را بگردید. ۴۰۰۰ مغازه در طول ۶۱ خیابان قرار دارد که ۲۵ هزار نفر در آن جا مشغول به کارند.

دسر محبوب ترک ها دسری است همراه با مرغ. ترکیبی از دارچین و شیر و شکر و مرغ… کمی عجیب است اما طعم فوق العاده خوشمزه ای دارد.

این کشور به دلیل داشتن آثار تاریخی و فرهنگی در بین ششمین مقصد جهانگردی جهان معرفی شده است.

ساحل ایزتوزو در غرب منطقه فاتح، در بین ماه های می تا اکتبر، پذیرای لاک پشت های نادر مدیترانه ای است که برای تخم گذاری به آن جا می آیند. چیزی حدود ۳۰۰ گودال برای تخم ریزی توسط لاک پشت ها حفر می شود.

با این که استانبول بزرگترین شهر ترکیه است اما به عنوان پایتخت آن انتخاب نشده است.

دین رسمی ترکیه ای ها با وجود سیاست سکولار  ترک ها همچنان دین اسلام باقی مانده است.

در تفرجگاه های ترکیه ای شتر دیده می شود اما جالب است بدانید این کشور نه صحرا دارد نه شتر بومی.

حدود ۸۴ سال است که ترکیه ای ها نام خانوادگی دارند. تا پیش از این نام خانوادگی بین آن ها مرسوم نبوده است.

۸۰ درصد فندوق صادراتی جهان را این کشور تامین می کند.

Share/Save/Bookmark