آیا تلفن همراه گران می‌شود؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۰۶
کد مطلب: 109655
 
اما در این بین علاوه بر قیمت ارز، مشکلات و حاشیه‌های مختلفی که توسط طرح ناکارآمد رجیستری برای بازار گوشی‌های هوشمند ایجاد شده است.
چندی پیش سامانه ثبت گوشی‌های مسافری در گمرک برای مدت کوتاهی بسته شده بود و واردکنندگان گوشی‌های مسافری و کاربران عادی را برای رجیستر کردن گوشی‌های وارد شده با مشکل مواجه کرده بود؛ حال به تازگی خبر رسیده که این سامانه قرار است مجدداً بسته شود.

به گفته مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، سایت ثبت سفارش گوشی مسافری بسته در پایان سال جاری بسته خواهد شد. در همین راستا کارشناسان بازار موج جدیدی از گرانی‌ها را برای بازار موبایل پیش‌بینی کرده‌اند و معتقدند که در روزهای پایانی سال 97 قیمت موبایل در بازار به شکل نجومی افزایش پیدا خواهد کرد. این روزها قیمت دلار و مشکلات دیگر باعث افزایش چشم‌گیر قیمت گوشی‌های هوشمند شده است؛ به شکلی که گوشی 900 هزارتومانی سال گذشته را، کاربر باید با قیمت بالای 3میلیون تهیه کند.

اما در این بین علاوه بر قیمت ارز، مشکلات و حاشیه‌های مختلفی که توسط طرح ناکارآمد رجیستری برای بازار گوشی‌های هوشمند ایجاد شده است. این طرح از ابتدا شروع خود برای کاربران و واردکنندگان مشکلات بسیاری را به وجود آورده است؛ همچنین این طرح واردات گوشی‌های مسافری که در حال حاضر بخش بزرگی از موجودی بازار را تشکیل می‌دهند را هم با مشکلات جدی مواجه کرده است. در ماه‌های گذشته به دلیل مشکلات موجود بین سامانه ثبت گمرکات و سیستم همتا، فعال سازی گوشی‌های مسافری با مشکل مواجه شده بود و در این مدت کوتاه شاهد افزایش چشم‌گیر قیمت این محصولات بودیم.

حمیدرضا دهقانی‌نیا، مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در این خصوص چنین توضیح داد:

ظرف یک ماه آینده و تا پیش از پایان سال جاری، سایت ثبت گوشی مسافری بسته خواهد شد، اما هنوز روز دقیق اجرا، مشخص نیست. البته سیستم، هم اکنون به صورت آزمایشی در حال کار است و در آینده، قطعا به طور کامل اجرایی خواهد شد.

در این بین کارشناسان بازار موبایل معتقدند که این موضوع باعث افزایش قیمت گوشی‌های موبایل خواهد شد؛ زیرا درخواست مردم در برای خرید گوشی‌های هوشمند در روزهای پایانی سال افزایش می‌یابد و کمبود این محصولات در بازار باعث ایجاد موج جدیدی از گرانی‌ها خواهد شد. حال باید منتظر باشیم تا روز قطعی اجرای این طرح مشخص شود و تاثیر آن را بر روی بازار موبایل مشاهده کنیم.
Share/Save/Bookmark