پرونده قتل طلبه همدانی در BBC فارسی
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۵۲
کد مطلب: 109666
 
شبکه بی بی سی فارسی در پی قتل طلبه همدانی و درخواست های عمومی مردم از مقامات مسئول برای جلوگیری از شکل گیری زمینه های اینگونه جنایات، این درخواست ها را سیاسی خواند.
به گزارش خبرایرانی، کشته شدن مصطفی قاسمی طالبه 46 ساله مقابل درب مدرسه حوزه علمیه آیت‌الله ملاعلی معصومی همدانی واقع در خیابان شهدای همدان، به ضرب دو گلوله و اقرار به جنایت توسط قاتل در صفحه اینستاگرام خود، چنان عجیب و دردآلود بود که بخشی از افکار عمومی در فضای مجازی را به خود مشغول کرد و مردم حیرت زده از خود می پرسیدند، چگونه در روز روشن امکان چنین جنایتی وجود دارد؟! چگونه می شود که طلبه ای بیگناه به دست اراذل و اوباش کشته شده و قاتل با کمال وقاحت به جنایت خود اقرار کرده و عده ای نیز کف و هورا کرده و از جنایتش تشکر کنند؟! به طور قطع هنوز هم برای افکار عمومی این جنایت قابل هضم نیست.

 

اگر چه اینگونه جنایات در گذشته مسبوق به سابقه بوده اما کشته شدن مظلومانه این طلبه بی گناه به دست شرور با سابقه به سرعت توجه افکار عمومی را به خود جلب کرد و مردم به دنبال کشف انگیزه ها و عوامل پیدا و پنهان این جنایت شتافتند.

 

منتشر شدن ویدئویی توسط یکی از دوستان نزدیک قاتل بخش مبهمی از این جنایت را روشن کرد و آن نیز اهمیت و حساسیت مطالب منتشر شده توسط کسانی است که در فضای مجازی مخاطبانی دارند. متاسفانه همانطور که تجربه شد عدم دقت در انتشار مطالب می تواند زمینه جنایت ها، اختلاف اندازی ها، آشوب ها و حتی خسارت های غیر قابل جبران را فراهم کند.

 

جریحه دار شدن احساسات مردم و به دنبال آن انتشار یک خبر غیر واقعی توسط یکی از سلبریتی های پر مخاطب، با وجود زمینه های قبلی باعث شد تا عده قابل توجهی از کاربران در فضای مجازی خواستار رسیدگی به این موضوع، توسط مقامات قضایی شوند. این درخواست عمومی به اندازه ای زیاد بود که پای بی بی سی فارسی هم به میان کشیده شد و تحلیلگر ارشد بی بی سی، در یک گفتگوی اختصاصی به تحلیل این موضوع پرداخت.

 

نکته قابل توجه در تحلیل بی بی سی این بود که کارشناس در ضمن بیان مطالب خود، مطالبه  عمومی درخواست پیگیری قضایی سلبریتی مذکور را جهت دار دانسته و مدعی شد درخواست رسیدگی از طیف اصولگرایان مطرح شده است. این در حالی ست که  با توجه به جریحه دار شدن احساسات مردم در این جنایت، کاربران بدون گرایش های جناحی این درخواست را مطرح کردند و به نظر می رسد بی بی سی فارسی سعی می کند تا مطالبه عمومی را سیاسی قلمداد کند.

 

انگیزه این خوانش از طرف بی بی سی می تواند دلایل ذیل باشد:

 دلیل اول: بی بی سی فارسی به دنبال تحلیل برخی از افراط گرایان جریان اصلاح طلب از قبیل عباس عبدی، این موضعگیری را انجام داده است زیرا عبدی این قتل را نتیجه عملکرد افراطی برخی اصولگرایان و ورود اوباش و ادبیات آنها به تجمعات به ظاهر دینی و ادبیات رسمی می‌داند. با این وجود عملکرد بی بی سی را می توان دامن زدن به بازی های سیاسی و مطرح کردن افراطیون اصلاح طلب  با استفاده از موج ایجاد شده دانست.

 

دلیل دوم: از سال ها پیش مقام معظم رهبری به اهمیت فضای مجازی تاکید بسیار داشته اند و پس از وقوع این جنایت ایشان در دیدار فرماندهان و مدیران نیروی انتظامی فرمودند: «مقابله با خرید و فروش اسلحه در فضای مجازی وظیفه نیروی انتظامی است... قاتل دیروز روحانیِ همدانی در صفحه اینستاگرام با چهار نوع اسلحه تصاویری از خود منتشر کرده است که مقابله با این گونه موارد وظیفه نیروی انتظامی است.»

فرمانده کل قوا، خاطرنشان کردند: «نیروی انتظامی باید به صورت جدی با قاچاق مبارزه، و با عوامل ناامن‌کننده فضای مجازی مقابله کند.»

ایشان ناامن شدن فضای مجازی را موجب ضرر و زیان به مردم دانستند و بر وظیفه نیروی انتظامی در تأمین امنیت فضای مجازی تأکید کردند.

 

با این وجود توجه مسئولین امر به امنیت فضای مجازی باعث می شود تا جلوی ظهور و بروز بسیاری از نامنی های اجتماعی گرفته شود. و بی بی سی فارسی تلاش دارد تا این اقدام و تصمیم های متعاقب را سیاسی خوانده  و زمینه را برای برخی از مخالفت ها در تصمیم گیری های آتی درباره فضای مجازی فراهم کند.

 

دلیل سوم: بی بی سی فارسی اصرار دارد تا به مخاطبان اینگونه القاء کند که مطالبه های عمومی از یک الگوی ثابتی برخوردار هستند و آن الگوی ثابت به مسئولین امنیتی کشور ختم می شود. به بیان ساده تر بی بی سی فارسی از پشتوانه مردمی این مطالبات چندان خشنود نیست، زیرا این پشتوانه و مطالبه مردمی می تواند، آسیب های جدی برای نحوه فعالیت جریان ضد انقلاب در فضای مجازی داشته و سیاسی خواندن آن از طرف جریان افراطی اصلاح طلب و رسانه هایی همچون بی بی سی می تواند به نوعی مقبولیت به فعالیت آنها بخشد. این نوع موضعگیری در اصطلاح فرار به جلو خوانده می شود تا در اقدامات احتمالی آینده بهانه ای برای  تمسک فراهم باشد.
Share/Save/Bookmark