برج میلاد یا برج آزادی، مساله این است
هویت تهران با کدام نماد شناخته می شود؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۰۹
کد مطلب: 14082
 
هویت هر شهر با نمادهای آن شهر شناخته می شود.مثلا میدان نقش جهان، نماد اصفهان و هویت شهر اصفهان است.تهران به عنوان پایتخت ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست.سال ها پیش و قبل از ساخته شدن برج میلاد، میدان آزادی به عنوان نماد شهر تهران شناخته می شد و روی کارت پستال ها و تمبرهای این شهر و حتی روی پول ملی کشور، نقش میدان آزادی وجود داشت.
خبر ایرانی: هویت هر شهر با نمادهای آن شهر شناخته می شود.مثلا میدان نقش جهان، نماد اصفهان و هویت شهر اصفهان است.تهران به عنوان پایتخت ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست.سال ها پیش و قبل از ساخته شدن برج میلاد، میدان آزادی به عنوان نماد شهر تهران شناخته می شد و روی کارت پستال ها و تمبرهای این شهر و حتی روی پول ملی کشور، نقش میدان آزادی وجود داشت.

حالا اما با ساخته شدن برج میلاد شهرداری تهران می کوشد نماد تهران را از میدان آزادی به برج میلاد تغییر دهد.در واقع از آغاز ساخت پنجمین برج بلند مخابراتی جهان در تهران از سال 1374 و گذشت 14سال برای بهره‌برداری از برج میلاد، در حالی برج آزادی کش‌ وقوس‌های فراوانی را برای سرپا ماندن پشت سر می گذاشت، مدیریت شهری تهران همه‌ی هم‌وغم خود را در این گذاشت تا برج میلاد را به سروسامان برساند، ولی برج آزادی بی‌سرپرست به حال خود رها شد و حالا هر روز خبر از نابودی تدریجی آن به گوش می رسد و هیچ کس هم به فکر مرمت آن نیست. شاید هم تنها دلیل عدم توجه به برج میدان آزادی رقابت آن با برج میلاد بر سر نماد بودن باشد!

در هر شکل نماد شهرها به خصوص در شهرهایی که بناهای تاریخی مطرح چندانی وجود ندارد، معمولا بنا ها یا میادین خاطره ساز هستند. در واقع انسان در فضاهایی که تعاملات در آن اتفاق می‌افتد می‌تواند آن فضا را خاطره ساز لقب دهد.

بنابراین به‌طور کلی فضاهای عمومی، فضاهای خاطره انگیزی هستند اما این خاطرات تنوع‌های بسیار دارند. شاید ماندگارترین خاطرات آنهایی هستند که انسان در فضاهای فرهنگی برایش اتفاق می‌افتد و یکی از ویژگی‌های اماکن عمومی هم خاطره‌سازی یا ایجاد خاطرات ملی برای شهروندان و مردم جامعه است که از این حیث، میدان آزادی با خاطره ساز بودن در دوران انقلاب بر برج میلاد برتری دارد.

گفتنی است، برج آزادی نمونه‌ای از نشانه‌های شهری است که به‌عنوان یک یادمان سال 1345 ساخته شد و به عنوان یک نماد شهری مورد توجه است. این برج که پس از انقلاب به دلیل نقش تاریخی اش در این رخداد تاریخی، برج آزادی نام گرفت، پیوند تنگاتنگی با هویت تاریخی و فرهنگی شهر و شهروندان داشته و دارد.

بااین حال مدتهاست که میان علاقمندان به یادواره‌های پایتخت بحثی در مورد تغییر نماد شهر تهران از برج آزادی به میلاد به میان آمده است بگونه ای که حتی احمد دنیامالی رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تهران نیز در واکنش به این بحث‌ها جانب برج آزادی را گرفته و با بیان این که آزادی» یک اثر هنری و معماری است و نه یک برج، تاکید کرد: برج میلاد یک سازه با ارتفاع بالاست که کارکردهای متفاوتی برای آن تعریف شده و این دو سازه اصلا قابل قیاس نیستند و شاید نتوان نام برج را بر سازه آزادی گذاشت.چراکه کارکرد متفاوت‌تری از برج دارد.


اما فرزاد هوشیار مدیرعامل برج میلاد با بیان اینکه «آزادی» نماد کلاسیک شهرتهران محسوب می‌شود، گفت: نمادهای شهری در طول تاریخ تغییر می‌کنند چرا که پیش از برج آزادی نماد تهران سر در باغ ملی بود و پیشتر از آن نیز نماد پایتخت برج شمس العماره که در زمان خود به عنوان بلندترین ساختمان شهر لقب گرفته، بود.

وی با بیان اینکه هر سی سال یک نسل است گفت: آزادیبه عنوان یک نماد 59 ساله و کلاسیک قابل احترام است اما نماد نوین تهران، برج میلاد است.

مدیرعامل برج میلاد با بیان اینکه نمادها را حکومتها نمی‌سازند بلکه نمادهای نوین در ادبیات عمومی شکل می‌گیرد گفت: هر بنا و نمادی کارکرد خاص خود را دارد به عنوان مثال هیچ گاه برج ایفل به عنوان یک بنای نوین با پیزا به عنوان یک نماد کلاسیک رقابت نمی‌کند و در مورد برج آزادی و میلاد نیز به همین شیوه صدق می کند اما برج میلاد دارای المان‌هایی است و می تواند نماد گردشگری نوین باشد.

در هر حال نکته اینجاست که نماد تهران هر چه باشد، برج آزادی به عنوان برجی تاریخی در تهران، نیاز مرمت دارد و این امر نباید نادیده گرفته شود.در واقع همه بناهای تاریخی کشور باید مورد توجه و بازسازی قرار گیرند تا شهرها هویت فرهنگی و تاریخی خود را از دست ندهند.
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: برج آزادی+برج میلاد+هویت+تهران+نماد