توافقی که نه چندان دور نیست ...
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۴۳
کد مطلب: 22125
 
ظریف این گفته ها را در بالکن هتل کوبرگ ضبط کرد و ویدیوی آن ده ها هزار بازدید کننده در یوتیوب داشت. در هر حال ماراتن 12 ساله مذاکرات به روزهای پایانی اش رسیده و با وجود اینکه مسائل سختی هنوز حل نشده باقی مانده اما از گوشه و کنار خبرهایی درز می کند که توافقات در بخش های مهمی انجام شده است.
سرویس بین المللی خبرایرانی - امیرحسین موحدیان، «من امیدوار هستم؛ چراکه نشانه های غلبه منطق بر توهم را مشاهده می کنم، احساس می کنم که طرف های مذاکراتی ما بالاخره درک کرده اند که فشار و تهدید نه تنها هیچگاه به راه‌ حل‌ های پایدار نمی انجامد، بلکه تنش ها و دشمنی ها را افزایش می دهد. آنها شاهد بوده اند که تجاوز 8 ساله صدام و حامیانش به ایران، نتوانست ملت ایران را - که در برابر همه این کشورها به تنهایی ایستاده بود- به زانو درآورد.»

همان طور که از حرف های محمد جواد ظریف بر می آید، ملت ایران در برابر سختی ها و مشکلات همیشه ایستادگی کرده و پیروز شده است، با این حال حرف های وزیر امور خارجه که در یک پیام ویدئویی منتشر شد بازتاب گسترده ای در مطبوعات جهان به ویژه آمریکا داشت. در این پیام ویدئویی که به زبان انگلیسی و با زیر نویس فارسی بود، محمدجواد ظریف به 6 قدرت جهانی مذاکره کننده یادآوری کرد که از بین «توافق» و «تحمیل» یکی را انتخاب کنند.

ظریف این گفته ها را در بالکن هتل کوبورگ ضبط کرد و ویدیوی آن ده ها هزار بازدید کننده در یوتیوب داشت. در هر حال ماراتن 12 ساله مذاکرات به روزهای پایانی اش رسیده و با وجود اینکه مسائل سختی هنوز حل نشده باقی مانده اما از گوشه و کنار خبرهایی درز می کند که توافقات در بخش های مهمی انجام شده است.

در حالی که برخورد رسانه های آمریکایی با پیام ظریف هم نمونه ای از واکنش های متفاوت در فضای رسانه ای آن کشور است. لس آنجلس تایمز با این برداشت که ایران آخرین تاکتیک های چانه زنی را هم امتحان می کند به استقبال حرف های ظریف رفته است. بازتاب حرف های وزیر خارجه اما به واکنش فاکس نیوز هم رسیده. این رسانه آن بخش از حرف های محمدجواد ظریف را تیتر کرده که به نتایج مثبت توافق اشاره داشته و از لزوم مبارزه مشترک با افراط گرایی سخن گفته است. اما دیلی تلگراف توافق هسته ای با ایران را بدترین توافق در تاریخ دیپلماتیک آمریکا ارزیابی کرده است!

با برگشتن به روزهای اخیر دیدیم که آمانو به تهران آمد و در عین حال وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که ما به کارهایی که ایران درگذشته کرده است کاری نداریم. این صحبت روشن کرد که آژانس نمی‌تواند با تأکید بر مسئله پی ام دی مانع پیشرفت مذاکرات هسته‌ای شود. به این ترتیب هماهنگی ها با آمانو در تهران انجام شد تا مذاکرات در بخش های دیگر نیز پیگیری شود.

مخالفت روسیه با تمدید بیشتر مدت زمان مذاکرات موضوع مهمی است و سرگئی ریابکف، مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه گفته همه طرف های مذاکره باید بدانند که طولانی تر شدن این روند، تنها فرصتی برای مخالفان توافق خواهد بود تا فشارهای خود را به منظور ایجاد مشکلات بیشتر ادامه دهند. به این ترتیب، رفت و آمد ها نیز شدت و سرعت بالایی گرفته اند. از رفت آمد وزیران و معاونان که بگذریم، رفت و آمد محمد نهاوندیان در مذاکرات هسته‌ای به عنوان فردی آشنا با حوزه بازرگانی و اقتصادی، نشان دهنده این اتفاق است که مذاکرات ایران و 1+5 در مورد رفع تحریم‌ها به اوج حساسیتش رسیده و تلاش رئیس دفتر رییس جمهور و رئیس شورای اطلاع رسانی دولت در بهبود روند توافقنامه موثر بوده است.

با انجام این مراحل می توان گفت که به‌احتمال‌زیاد دیگر مشکلی نخواهد بود و تا روز سه‌شنبه امکان رسیدن به یک توافق فراهم می‌شود. این اتفاقی است که بیشتر کارشناسان امر در زمینه مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 انتظارش را می کشند.

با اشاره به بخش مهم بیانات رهبر معظم انقلاب که «تحریم هاى اقتصادى و مالى و بانکى، همه باید فوراً در هنگام امضاى موافقت‌نامه لغو شود و بقیّه‌ تحریم ها هم در فاصله‌هاى معقول»، نگارش توافق نامه در بخش لغو تحریم ها یکی از موضوعات جدی مورد بحث است که انتظار می رود به زودی نهایی شود. با نهایی شدن آن امکان امضا کردن توافق وجود خواهد داشت.
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: مذاکرات هسته ای،توافق هسته ای،امیرحسین موحدیان