لاریجانی: ایران از پختگی در رفتار سیاسی برخوردار است
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۵
کد مطلب: 68195
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزانت ایران بعد از پیروزی انقلاب بیشتر شده و جایگاه پیدا کرده است، گفت: در شرایط بسیار داغ و ناامن منطقه ایران دارای امنیت پایدار بوده و این دستاورد زیادی برای ما داشته است.
علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز (جمعه) طی سخنانی در جمع نخبگان اردستانی که در محل مهدیه تهرانپارس برگزار شد، اظهار داشت: اگر بخش‌های مختلف همبستگی داشته باشند، کارهای بزرگی انجام می‌شود، پیروزی انقلاب اسلامی ثمره و حاصل همین همبستگی ملی بود، هر جا همبستگی ملی و وحدت داشتیم کارهای بزرگی سامان پیدا کرده است.

وی افزود: تلاشی که آقای طباطبایی‌نژاد نماینده اردستان برای برگزاری این جلسه انجام دادند، شروع بسیار خوبی بوده است و باید آن را قدر بدانید، در این گونه نشست‌ها می‌شود با همفکری کارهای بزرگی برای یک منطقه از کشور انجام داد.

رئیس مجلس با اشاره به اوضاع کلی کشور، گفت: یک بعد از مسائلی که باید به آن توجه شود موضوعات بین‌المللی است، طی 38 سال گذشته از پیروزی انقلاب، مشکلات زیادی را تحمل کردیم ما با تحریم‌ها، جنگ و مسائل مختلف مواجه بودیم، این اواخر سر مسائل هسته‌ای موضوع تحریم‌ها شدت گرفت اما نظام ما امروز از یک پختگی در رفتار سیاسی برخوردار است، با اندیشه و فکر شده تصمیم می‌گیرد و این سرمایه بسیار مهمی است، رفتار پخته نظام ما را با هذیان‌گویی‌های برخی کشورها مقایسه کنید، به خوبی نارس بودن رفتار این کشورها را مشاهده می‌کنید که با اینگونه رفتارهای نارس‌شان هم برای خودشان و هم برای دیگران مشکل ایجاد می‌کنند.

وی با بیان اینکه امروز شاهد داغ‌ترین شرایط در منطقه هستیم، گفت: اکثر کشورهای منطقه امروز دچار ناامنی هستند و در این شرایط بسیار داغ و پرماجرای منطقه، جمهوری اسلامی ایران رفتار پسندیده همراه با یک تصمیم‌گیری بهنگام همواره دارد و از طرفی دارای امنیت پایدار است.

علی لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در مسائل منطقه‌ای پس از گذشت 38 سال از پیروزی انقلاب وزانت جمهوری اسلامی ایران بیشتر شده و نظام جایگاه پیدا کرده است و پختگی دارد و این برای ما دستاوردهای زیادی به همراه داشته است گفت: در بعد مسائل اقتصادی هم پیشرفت‌های بسیار خوبی در کشور صورت گرفته است، چندی پیش در مجلس هم برخی آمارها را در زمینه پیشرفت‌های کشور پس از پیروزی انقلاب برشمردم و شرایط امروز کشور را با شرایط اوایل پیروزی انقلاب مقایسه کردم، در زمینه‌های مختلفی مانند تولید فولاد، مس یا گسترش و توسعه آزادراه‌های کشور، تعداد دانشجویان و اساتید و سایر مسائل، پیشرفت‌های بسیار خوبی داشتیم و واقعا حرکت چشمگیری در کشور رخ داده است.

وی با بیان اینکه حرکت بالنده و مهمی در بخش‌های مختلف کشور صورت گرفته است، تصریح کرد: تولید در بخش‌های مختلف نیز حرکت چشمگیری داشته است البته نواقصی هم داریم که باید برطرف شوند، ما در کشورمان طرح آمایش سرزمینی مدون نداریم، متناسب با شرایط پیشرفت‌های کشور صورت نگرفته است به همین دلیل در قانون برنامه ششم توسعه برخی از مولفه‌های تحقق طرح آمایش سرزمین را دنبال کردیم که امیدواریم ظرف چند سال آینده به آن نقطه برسیم که طرح آمایش سرزمینی مدون تحقق یابد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: یکی از مشکلات امروز ما این است که سرمایه‌گذاران به راحتی در مناطق در حال توسعه سرمایه‌گذاری نمی‌کنند چرا که دسترسی‌ها به آن مناطق سخت است به همین دلیل باید موتور محرکی برای آنان ایجاد کرد، به نظر می‌رسد باید صندوق‌های خصوصی به این افراد وام بدهند به بخش‌های دولتی که خوشبختانه از اینگونه موارد در برنامه ششم توسعه مصوبات زیادی داشتیم تا سمت‌گیری‌ها به آن اهداف باشد.

وی ادامه داد: ظرفیت اقتصادی برای اینکه جوانان آن مناطق را  پوشش دهند وجود ندارد از طرفی موضوع خشکسالی هم اضافه شده است اما هنوز از ظرفیت معادن در کشور به درستی استفاده نشده است، 5 الی 6 درصد بیشتر، معادن کشور اکتشاف نشده‌اند بنابراین باید در  این زمینه‌ها تدابیر اساسی اندیشیده شود.

لاریجانی در پایان با اشاره به ضرورت تحقق بودجه‌های عمرانی کشور، گفت: بودجه‌های عمرانی موتور محرک فعالیت‌های استانی هستند لذا بالا بردن سطح بودجه عمرانی می‌تواند به بخش‌های دیگر کشور هم برای فعال شدن کمک کند.

Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری فارس
کلمات کليدی: نخبگان اردستانی ، لاریجانی ، امنیت ایران ، رئیس مجلس