نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه:
پرونده مداحان به کجا رسید؟/ نامه احمدی‌نژاد به رئیس‌ قوه قضاییه/ دستگیری بدهکار 30 هزار میلیاردی/ ماجرای 640 چک بی محل در دست یک نفر/ دستگیری جا
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۲
کد مطلب: 88188
 
سخنگوی قوه قضاییه از دستگیری جاعلان نامه به دیوان عدالت اداری و ماجرای 640 چک بی محل در دست یک نفر خبر داد.
سرویس سیاسی خبرایرانی، حجت الاسلام غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در یکصدونوزدهمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه ضمن تشکر از حضور پرشور مردم در تشییع پیکر شهید حججی، اظهار کرد: بر‌اساس آنچه که مسئولان برپایی این مراسم گفته‌اند، چنین مراسمی از ابتدای انقلاب تاکنون، بی‌نظیر یا کم‌نظیر بوده است.

وی در ادامه از اراده مصمم قوه قضاییه برای برخورد با هرگونه فسادی اعم از اقتصادی، امنیتی، نفوذ بیگانه بدون هیچ ملاحظه و خط قرمزی خبر داد و گفت: در ماه‌های گذشته با اینکه برخی دستگاه‌های اجرایی وظیفه خود را به خوبی انجام ندادند و وظیفه‌شان بر روی دوش قوه‌قضاییه افتاده، برای دفاع از حقوق مردم و مقابله با مفسدین و مجرمین وارد شدیم. یکی از اینها، زمین‌خواری است.

معاون اول قوه‌قضاییه اضافه کرد: در 23 استان کشور در طول 6 ماه سال 96، 20 هزار و 341 هکتار، زمین‌هایی که در طول سال‌ها تصرف شده بود، رفع تصرف شد و بیش از 47 هکتار نیز قلع و قمع ساخت‌و‌سازهای غیر‌مجاز داشتیم.

دستگیری بدهکار 30 هزار میلیاردی

سخنگوی قوه‌قضاییه گفت: بانک‌ها به وظیفه خود در اعطای تسهیلات و اعتبارسنجی عمل نمی‌کنند و بخشی از منابع بانک‌ها در اختیار عده معدود و محدود قرار می‌گیرد و پول هم در جای خود صرف نمی‌شود و پول هم بر‌نمی‌گردد. معتقدیم در اینجا یک کوتاهی جدی از ناحیه بانک‌‌ها وجود دارد.

محسنی اژه‌ای تاکید کرد: قوه‌قضاییه در این راستا، اخیرا یکی از افرادی که فساد بانکی داشت، دستگیر کرد و طبق گزارش بانک مرکزی، این فرد با 14 بانک مرتبط بوده و تسهیلات گرفته و بیش از 30 هزار میلیارد ریال بدهی دارد که حدود 16 هزار میلیارد آن بدهی معوق است.

وی ادامه داد: کسی که این مقدار بدهی دارد، قطعا قدرت، رانت و نفوذ دارد که از 14 بانک تسهیلات گرفته است. این فرد تسهیلات معوق داشته و جالب اینکه باز هم تسهیلات گرفته است. متاسفانه در این موارد، تا زمانی که قوه‌قضاییه وارد نشود، خود بانک ها اقدام جدی نمی‌کنند.

مشکلات تعاونی‌های اعتباری

حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای در ادامه نشست خبری خود، اظهار کرد: در بحث شرکت‌های تعاونی اعتباری نیز همین‌طور است و قوه‌قضاییه ناچارا وارد می‌شود تا پول مردم از بین نرود. البته خود قوه‌قضاییه منبعی برای پرداخت پول مردم ندارد و ما ناگزیر به برخورد با متهم یا مجرم هستیم و سعی می‌کنیم اموال مجرمان را شناسایی و به مردم بازگردانیم، اما گاهی‌اوقات یا پول‌ها و اموال از بین می‌رود یا از پول مردم سود داده‌اند.

وی ادامه داد: برخی از اینها زندان و بازداشت هستند و تمام تلاش قوه‌قضاییه این بوده که پول مردم از بین نرود. در مورد پرونده‌های اخیر مثل تعاونی اعتبار فرشتگان، کاسپین و سایر موارد، در طول ماه‌های اخیر، سه‌بار فقط شخص ریاست قوه‌قضائیه، جلسه تشکیل داده است.

سخنگوی قوه‌قضاییه با بیان اینکه طبیعی است در این مبارزه فراگیر و جدی و بدون خط قرمز، مشکلاتی هم پیش آید، اضافه کرد: ما این مشکلات را به جان خریده و خواهیم خرید و در این مسیر از شماتت دشنان و مخالفان و سنگ اندازی آنها هیچ ابایی نداریم. به هیچ‌وجه هم قوه‌قضائیه در برخورد با مفاسد، برخورد سیاسی ندارد. البته ممکن است فردی وابسته به جریان یا فردی باشد، جریان مقابل و رقبا بخواهد بهره‌برداری کند که این ربطی به قوه‌قضائیه ندارد.

تحویل 2800 برگه چک به یک متخلف

معاون اول قوه‌قضاییه در رابطه با برخی از گرفتاری‌ها که از ناحیه دستگاه‌های دیگر برای قوه‌قضائیه ایجاد می‌شود، گفت: یک چک برگشتی وقتی برگشت می‌خورد، دارنده چک کلی به زحمت می‌افتد و اگر شکایت کند، مراحل مختلفی باید طی شود و هزینه‌هایی هم پرداخت کند. مدتی پیش عرض کردم که موردی بود که در طول حدود چهار ماه بیش از 2 هزار و 800 برگ چک از یک شعبه بانک، تحویل فردی شده بود که این فرد در مدت نسبتا کوتاهی از بانک‌های مختلف، 640 فقره چک برگشتی داشت، آیا نباید وقتی این تعداد چک برگشت می‌خورد، چک جدید صادر نشود؟ اخیرا با مورد مشابه دیگر برخورد کردیم که یک فردی از بانک‌های مختلف چک گرفته و بیش از 400 چک برگشتی دارد. از هر فقره چک یک پرونده هم تشکیل شود، کلی پرونده وارد دستگاه قضا می‌شود. تقاضا داریم بانک مرکزی و بانک‌ها نسبت به این موضوع توجه بیشتری کنند تا برای خود و مردم و قوه‌قضاییه دردسر کمتری پیدا شود.

مردم مراقب نامه‌هایی جعلی به اسم مسئولان قوه قضاییه باشند

محسنی‌اژه‌ای با اشاره به اینکه افرادی جاعلی هستند که عنوان یا نامه جعل کرده و از مردم اخاذی می‌کنند، تصریح کرد: 3 الی 4 برگ جعلی آمده بود که گفتم در اختیارم بگذارند تا مشاهده کنم. یک برگ جعل کردند که زیر آن نوشته شده، سید ابراهیم رئیسی معاون اول قوه‌قضاییه؛ آن هم در زمانی که آقای رئیسی اصلا معاون اول نبوده است و مهر و امضا هم برای معاونت اول یا آقای رئیسی نیست. به نام ریاست قوه‌قضاییه نامه دیگری جعل کردند که خطاب به رئیس دیوان محاسبات کشور است و مطالبی از رئیس دیوان محاسبات خواسته شده که اصلا ربطی ندارد. نامه دیگری به نام رئیس دیوان عدالت اداری جعل کردند که همه این جعل‌ها بسیار ناشیانه است.

وی گفت: اخیرا موردی در کرمان و تهران در ارتباط با این نامه‌ها دستگیر شده و احتمالا هم باید یک جریان باشد. از مردم تقاضا دارم یک مقدار توجه داشته باشند.

دروغ‌های ناشیانه افراد وابسته به موساد علیه رئیس قوه قضاییه

معاون اول قوه‌قضاییه درباره برخی شایعات مطرح‌شده درباره خانواده رییس قوه‌قضاییه گفت: درباره خبرها و دروغ‌هایی که نسبت به قوه‌قضائیه و برخی مسئولان قوه‌قضاییه می‌دهند باید بگویم که کذب محض است. گاهی‌وقت‌ها با اینکه دروغ گویان به سرویس‌های جاسوسی مثل موساد وصل هستند، اما خیلی ناشی هستند و تنظیم مطالب خلاف‌شان هم قابل باور نیست.

وی ادامه داد: ضمن اینکه ساختن این‌طور دروغ‌ها، مسبوق به سابقه است. در دهه اول انقلاب، بدتر از این حرف ها را علیه شهید بزرگوار، شهید‌بهشتی می‌زدند. کسانی هم این حرف ها را می‌زدند که خودشان در دامن آمریکا و انگلیس بودند و با اسرائیل همراهی می‌کردند و حتی در زمان جنگ در دامن صدام بودند و علیه کشور خودشان همکاری می‌کردند. خدا را شکر که دشمن ما را از احمق‌ها قرار داده است که وقتی می‌خواهند یک دروغی بسازند و یک مطلبی را جعل کنند، بلد نیستند. علتش هم واضح است. معلوم است که تیغ قوه‌قضائیه موثر واقع شده است و تیغ عدالت بر گردن مجرمین و نفوذی‌ها خوب فرود آمده است و ضربه کاری و به موقع بوده و به جایی که باید وارد می‌شد، وارد شده است.

محسنی‌اژه‌ای تاکید کرد: قوه‌قضاییه با این فضاسازی‌ها مطلقا کوتاه نخواهد آمد و در کار خود سست نخواهد شد و دست هر مجرم و مفسدی را بر اساس موازین شرعی و قانونی کوتاه می‌کنیم.

نامه احمدی‌نژاد به رئیس‌ قوه قضاییه

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال خبرنگار آنا درباره نامه احمدی نژاد به رئیس قوه قضاییه و پاسخ دستگاه قضایی به ادعاهای مطرح شده در این نامه گفت: به این نامه در وقت خودش جواب داده می‌شود.

وی درباره احتمال شکایت دادستان تهران به عنوان مدعی العموم در رابطه با این نامه هم اضافه کرد: دادستان هنوز در این خصوص اقدامی انجام نداده است.

محدودیت جدیدی برای رئیس دولت اصلاحات وضع نشده است

حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوال دیگری درباره اعمال محدودیت جدید برای رئیس دولت اصلاحات، گفت: دادستان ویژه روحانیت تکذیب نکرده و گفته محدودیت‌ها مثل سابق و تصویب دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی است. اقدام جدیدی صورت نگرفته و همان محدودیت‌های قبلی بوده که هر‌چندوقت یکبار نامه‌ای به ضابطان داده می‌شد و همین دستور گذشته باز هم صادر و تمدید شده است.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی‌بر دستگیری یکی از مسئولان در سفارت یکی از کشورهای اروپایی، گفت: اخیرا چیزی نشنیدم، فردی بود که قبلا دستگیر شده که حکم هم در مورد وی صادر شد و حکمی هم که صادر شده شامل حبس و شلاق است.

سخنگوی قوه‌قضاییه در پاسخ به سوال دیگری درباره پرونده حسین فریدون هم گفت: هنوز کیفرخواست صادر نشده و فردی که فراری بود، کماکان فراری است.

آخرین وضعیت پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان و احتمال فرار برخی متهمان، گفت: اینکه احتمال دارد برخی فرار کنند، درست نیست زیرا نسبت به همه کسانی که در مظان اتهام بودند، اقدام تأمینی مناسب انجام شده است. تا هفته گذشته گزارش تحقیق و تفحص مجلس به قوه‌قضاییه نرسیده است و اگر یکی، دو روز اخیر وارد شده باشد، اطلاع ندارم.

وی با بیان اینکه پرونده هم در مرحله تحقیقات است و هنوز به دادگاه نرفته است، عنوان کرد: در این پرونده کارهای بسیار زیادی انجام شده و کندی کار در بخش کارشناسی است؛ زیرا برخی موارد نیاز به کارشناسی دارد و علت زمان‌بر بودن هم اعتراض به نتیجه کارشناسی‌هاست.

سخنگوی قوه‌قضاییه در پاسخ به سوال دیگری درباره تعیین وکلای موضوع تبصره ماده 48 آیین دادرسی کیفری، اظهار کرد: این ماده قانونی به ترتیب فعلی، پیشنهاد قوه‌قضاییه نبوده و پیشنهاد مجلس بوده است. خود ما گفتیم این کار دشواری است. الان همه استان‌ها لیست ندارند، اما به صورت موردی اگر موضوعی پیش بیاید عمل می‌شود. افرادی در استان‌ها با کمک ضابطین و کانون‌های وکلا شناسایی شدند، اما همه استان‌ها لیست کامل ندارد. یکی از مواردی که هم اکنون در دست بررسی داریم، اصلاح همین ماده است.

علنی بودن دادگاه بقایی مشخص نیست

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده حمید بقایی و علنی یا غیرعلنی بودن آن، گفت: علنی بودن یا نبودن دادگاه بستگی به نظر قاضی دارد و قاضی هم برای علنی یا غیرعلنی بودن باید استدلال کند. اگر دادگاه علنی باشد، آقای احمدی‌نژاد می‌تواند حضور یابد، اما اگر علنی نباشد، نمی‌تواند حضور یابد.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره اعلام جرم دادستان تهران علیه مدیر تلگرام، گفت: اگر ابزار (شبکه‌های اجتماعی) مسئول داشته باشد و چنانچه از این ابزار جرایم متعدد به وقوع بپیوندد می‌شود شکایت کرد.

پرونده مداحان به کجا رسید؟

معاون اول قوه‌قضاییه در پاسخ به سوال دیگری پرونده مداحان و علت اجراع از دادسرای ویژه روحانیت به دادسرای کارکنان دولت، گفت: متهمان الان با قرار آزاد هستند و تفهیم اتهام شدند، اما کیفرخواست صادر نشده است. پرونده هم به لحاظ اینکه ارتباطی که به آن روحانی مطرح بوده، ضعیف شده، به دادسرای کارکنان دولت ارجاع شد.

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به این سوال درباره گزارش سازمان بازرسی در خصوص آلودگی هوا و ارسال آن به روسای قوا، اضافه کرد: بازرسی کل کشور هر‌چند وقت یکبار گزارشات خود را برای سران قوه ارسال می‌کند. گزارشات اگر نسبت به تخلف افراد باشد، آنها را به مسئول‌ عالی آن دستگاه اعلام می‌کند. برخی از گزارش‌های بازرسی کل، نه تخلف است نه جرم، بلکه یکسری پیشنهاد است که به آن دستگاه ارائه می‌کند. تا جایی که اطلاع دارم در خصوص آلودگی هوا جرمی به قوه‌قضاییه از سوی سازمان بازرسی اعلام نشده است، اما مواردی را به دولت متذکر شده و دولت هم مطلع است و در تلاش برای رفع آن هم هستند.

سخنگوی قوه‌قضاییه در پاسخ به سوال دیگری درباره رأی دیوان عدالت اداری در خصوص یکی از اعضای شورای شهر یزد، توضیح داد: این مساله دستور موقت گرفته است. وقتی که موضوعی به دیوان منتقل می‌شود، دو نوع درخواست دارند. یک وقت درخواست رسیدگی ماهوی دارند و گاهی چون رسیدگی ماهوی زمان‌بر، درخواست صدور دستور موقت می‌کنند. الان دیوان عدالت اداری فعلا دستور موقت صادر کرده و در حال استعلام از مراجع مربوطه است و پس از آن تصمیم نهایی را می‌گیرد.

Share/Save/Bookmark