سرنوشت رقت‌بار دیکتاتور یمن؛
طراح ترور علی عبدالله صالح چه کسی بود؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۶
کد مطلب: 92454
 
پایگاه شبکه خبری الجزیره گزارشی درباره تحولات اخیر یمن منتشر کرده که به خوبی روشن می‌کند چرخش رئیس‌جمهور پیشین یمن از ائتلاف نیروهای مردمی به سمت ائتلاف متجاوز عربستان نه حرکتی ناگهانی که طرح برنامه‌ریزی‌ شده و بلندمدت شاهزاده‌های ریاض و ابوظبی بوده‌ است.
سرویس جهان خبرایرانی، علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور پیشین یمن، روز شنبه در نطقی تلویزیونی به ناگهان اعلام کرد ائتلاف با یگان‎های مردمی انصارالله به پایان رسیده و به نیروهای تحت امر خود در شهر صنعا، دستور داد از این پس از سران انصارالله تبعیت نکنند .


رئیس‌جمهور پیشین یمن ضمن اینکه به صورت رسمی از پایان ائتلاف خود با یگان‌های مردمی انصارالله یمن خبر داد همزمان اعلام کرد آماده گفتگو با ائتلاف سعودی است.

 

طراح ترور علی عبدالله صالح چه کسی بود؟


با آغاز هجوم ائتلاف متجاوز به سرکردگی عربستان سعودی در تاریخ ششم فروردین ماه 1394، علی عبدالله صالح به ائتلاف یگان‎های مردمی انصار الله یمن علیه تجاوز ائتلاف سعودی پیوست و قریب به سه سال گذشته هواداران علی عبدالله صالح در کنار نیروهای مردمی از خاک یمن در برابر نیروهای متجاوز خارجی دفاع کردند.


رئیس‌جمهوری پیشین یمن همچنین خطاب به ائتلاف سعودی گفت: ما به برادران و همسایگان‌مان قول می دهیم که به محض برقراری آتش‌بس و برداشت‌ شدن محاصره، از طریق مقام قانونی که مجلس‌مان تعیین می کند، به طور مستقیم با آنها وارد گفتگو بشویم.


نطق تلویزیونی عبدالله صالح، البته نقطه اوج درگیری‎های میان یگانهای انصارالله و هواداران صالح بود که اواسط هفته گذشته در پی شکست مذاکرات وارد جنگ مسلحانه شهری شدند.

 

طراح ترور علی عبدالله صالح چه کسی بود؟


در ظاهر و به حق می‌توان از چرخش ناگهانی علی عبدالله صالح به سمت ائتلاف متجاوز عربستان سعودی جا خورد، اما اگر مانند هر پدیده دیگری از سطح ظاهر قضیه فاصله بگیریم و تاریخ و گذشته‌ای که نتیجه آن نطق تلویزیونی شنبه‌ شب بود را مورد توجه قرار دهیم، آنگاه انتظار خواهیم داشت که این اتفاق دیر یا زود رخ دهد، چرا که علی عبدالله صالح همان دیکتاتور وطن‌فروشی است که حتی سه‌سال توفیق اجباری مبارزه در کنار نیروهای مردمی علیه متجاوزان نتوانسته روحیه خیانت و وطن‌فروشی او را از بین ببرد.


عبدالله صالح مجری طرح امارات و عربستان


پایگاه شبکه الجزیره در گزارشی درباره تحولات اخیر یمن به نقل از مقامات یمنی می‌نویسد: تصمیم صالح برای «منزوی‌کردن حوثی‌ها (انصارالله یمن)»که هم‌‌اکنون کنترل شهر صنعا و مناطق زیادی از یمن را در اختیار دارند، اوایل سال جاری در شهر ابوظبی امارات و با همکاری عربستان سعودی طرح‌ریزی شده بود.


یک مقام ارشد یمنی به الجزیره می‌گوید که برهم‌زدن ائتلاف صالح-انصارالله به هدف ایجاد راه برون‌رفتی برای خروج ائتلاف سعودی از بن‌بست کنونی در جنگ یمن صورت گرفته بود.


این مقام یمنی که نخواسته نامش فاش شود تصریح می‌کند: محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان تحت تأثیر امارات متحده عربی تصور می‌کند با چرخش حمایتی از منصور هادی (رئیس‌جمهوری فراری یمن به عربستان) به سمت علی عبدالله صالح، می‌تواند جنگ را به نفع خود به پایان برساند.

طراح ترور علی عبدالله صالح چه کسی بود؟


به نوشته الجزیره، ایمیل‌های افشاشده دو مقام پیشین دولت آمریکا در ماه آگوست نشان می‌دهد که محمد بن سلمان به شدت به دنبال پایان‌ دادن جنگ بی‌ثمر یمن است که از ماه مارس 2015 (6 فروردین 1396) آغاز شده و تاکنون هیچ دست‌آوردی نداشته است.

 


براساس گزارش الجزیره، هنگامی که ائتلاف سعودی به یمن حمله کرد، بسیاری از تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کردند ائتلاف بدون مقاومت چندانی ظرف چندان ماه به هدف اصلی خود یعنی بازگرداندن منصور هادی به قدرت دست خواهد یافت و جنگ تمام خواهد شد، اما پس از نزدیک به سه سال هیچ نشانه‌ای از پایان جنگ یمن وجود ندارد. جنگ یمن تاکنون میلیاردها دلار برای ائتلاف سعودی هزینه داشته و نزدیک به 90 نفر از نیروهای اماراتی و 200 نفر از نیروهای سعودی در این جنگ کشته شده‌اند.

 

طراح ترور علی عبدالله صالح چه کسی بود؟


بنا به گزارش سازمان ملل در جنگ ائتلاف سعودی علیه مردم یمن تاکنون بیش از 10 هزار نفر جان خود را از دست‌داده و میلون‌ها تن نیز مجبور به ترک خانه‌های خود شده و آواره شده‌اند و کشور یمن نیز هم‌اکنون با یکی از بدترین قحطی‌های تاریخ مدرن بشر دست‌وپنجه نرم می‌کند.


الجزیره به نقل از مقامات یمنی می‌افزاید: جنگ یمن هزینه‌ها و تلفات زیادی رو دست امارات و عربستان گذاشته و هم‌اکنون تصور می‌کنند با قدرت‌گیری عبدالله صالح یا پسرش می‌توانند این جنگ را به پایان برسانند.

طراح ترور علی عبدالله صالح چه کسی بود؟


بنا به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و ناظران تحولات منطقه، اعلام رسمی چرخش علی عبدالله صالح به سمت متجاوزان خارجی نقطع عطفی در پیشرفت سطح مبازات مردم یمن علیه ائتلاف سعودی و کارگزاران داخلی آنهاست؛ بنا به سنت مبارزاتی همیشه با پیشرفت سطح منازعه عناصر ناهمراه و خائن به راحتی دست خود را رو می‌کنند و این مسئله امر مبارزه را برای رزمندگان راستین آسان‌تر می‌کند.

طراح ترور علی عبدالله صالح چه کسی بود؟


پس از خروج صالح از ائتلاف ضد سعودی، جنگنده‌های سعودی برای پشتیبانی از وی به صورت بی‌امان مواضع یگان‎های مردمی انصارالله یمن در شهر صنعا و دیگر شهرهای یمن را بمباران کردند تا به خیال خود راه را قدرت‌گیری علی عبدالله صالح باز کرده و طرح خود در یمن را با سرعت بیشتری عملی کنند.


اما رزمندگی نیروهای مردمی انصارالله و ایمان راسخ آنها به مبارزه با ظلم و متجاوز بار دیگر همانند سه‌سال گذشته طرح متجاوزان سعودی و اماراتی را نقش بر آب کرد و علی عبدالله صالح خیانت‌‌پیشه که عزم کرده بود مجری طرح سیاه‌دلان و ظالمان باشد خود به دامن تاریکی و نیستی پرت شد.


پایان رقت‌انگیز دیکتاتور یمن


درگیری‎ها و زدوخوردهای خیابانی بین هواداران علی عبدالله صالح و نیروهای انصارالله یمن از روز چهارشنبه گذشته به صورت مداوم درشهر صنعا ،پایتخت یمن و دیگر شهرها ادامه داشت تا اینکه منابع خبری بعدازظهر روز دوشنبه اعلام کردند یگان‎های انصارالله یمن موفق شدند کنترل منزل علی عبدالله صالح در منطقه الکمیم صنعا را به دست گیرند.


پس از آن اخبار ضدونقیضی از مرگ خود علی عبدالله صالح منتشر شد که سرانجام سلیم المغلس از فرماندهان جنبش انصارالله در گفتگو با شبکه العالم کشته‌شدن علی عبدالله صالح را تأیید کرد.

طراح ترور علی عبدالله صالح چه کسی بود؟


پس از سلیم المغلس و انتشار تصاویر جنازه علی عبدالله صالح وزارت کشور یمن نیز طی بیانیه‌ای ضمن تأیید مرگ صالح اعلام کرد سرانجام پس از چند روز فتنه شبه‌نظامیان و رئیس‌شان پایان یافت.

به گزارش میزان، هنوز هیچ کسی به صورت رسمی ترور علی عبدالله صالح را به عهده نگرفته و هیچ کسی هم در این زمینه کنجکاوی نخواهد کرد.  بنا به توافقی ناآگاهانه میان انسان‌ها، در جبهه‌های جنگ و در میانه  نبرد، مجازات خیانت‌کار به جبهه‌ خودی بی‌هیچ اعتراضی مرگ است.  صالح بیش از هر چیزی گرفتار دام خیانتی شد که خود با همکاری شاهزاده‌های سعودی و اماراتی تنیده بود، خیانت به امر مبارزه و مقاومت در برابر دشمن متجاوز. دیکتاتور مخلوع یمن خیانتی مضاعف به مفهوم والای «مقاومت»‌ کرد، او این شانس را داشت تا برخلاف سه دهه حکومت استبدادی خود همچنان مانند سه سال گذشته با هر نیتی در جبهه دفاع از مردم ستمدیده بماند، اما به راحتی ترجیح داد مجری طرح متجاوزان سعودی و اماراتی شود.

Share/Save/Bookmark