چرا باید به نرم افزارهای پیام رسان داخلی اعتماد کنیم؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۸
کد مطلب: 94630
 
حالا که به هر دلیلی استفاده از نرم افزار پر طرفداری مانند تلگرام دچار محدودیت هایی شده است، بهتر است به فکر یک نقل مکان اساسی و مطمئن باشیم تا دیگر نیازی به خانه تکانی این چنینی نداشته باشیم.
سرویس فناوری خبرایرانی، زمانی پیام دادن مختص اپلیکیشن خود موبایل آن هم با اپراتور های تعریف شده بر روی موبایل و تعرفه هایی مشخص بود، اما اکنون پیام رسان های موبایل از زمانی که نت پا به عرصه گذاشته است بسیارند و نرم افزارهای بیشتر و با امکاناتی بهتر در راه هستند. در این میان، استقبال از پیام رسان های خارجی بسیار بیشتر از داخلی بوده است.

کاربران ایرانی نرم افزارهای اجتماعی در چندسال گذشته رشد بسزایی داشته است تا جایی که هم اکنون در برخی موارد رکورد شکن نیز بوده ایم. این حجم وسیع از کاربران که محدودیت سنی و جنسی در بین ایرانیان ندارد نیاز به ساماندهی های خاص خودش را دارد.

در هر برهه ای از زمان یکی از نرم افزار های پیام رسان غیر ایرانی مورد توجه هموطنانمان قرار گرفته است و مدتی بعد به دلایلی مجبور شده اند برای آن نرم افزار مورد علاقه خود جایگزینی پیدا کنند و اینگونه بزرگترین کوچ های مجازی در ایران شکل گرفته است. طبیعتا بعد از این همه سال آزمون و خطا و تجربه کسب کردن، همه ی برنامه نویسان داخلی توانسته اند ذائقه کاربران ایرانی را به خوبی بشناسند و بهتر از خارجی ها، برای مردم ایران نرم افزارهای کارآمد و مورد پسند خلق کنند.

به هر حال استفاده از نرم افزارهای اجتماعی خارجی معایبی دارد که نمی شود از آن ها چشم پوشی کرد. همچنین سابق بر این نمونه های مشابه نرم افزارهای پیام رسان ساخت داخل از کیفیت هم ترازی با نمونه خارجی خود برخوردار نبودند و همین امر نا خودآگاه تولیدات داخلی در حوزه نرم افزار موبایلی را منزوی می ساخت.

اما امروز که هم سطح کیفیت و فراوانی نرم افزارهای پیام رسان داخلی به حد مطلوبی رسیده است فرصت آن شده که حد اقل آن هارا امتحان کنیم تا یک تصمیم خوب با احتساب همه جوانب را اخذ کرده باشیم.

علی الخصوص که در این روزها استفاده از نرم افزارهایی مانند تلگرام و اینستاگرام برای کاربران داخل ایران دچار محدودیت هایی شده است بد نیست که هموطنانمان سری به محصولاتی که دسترنج فرزندان خود است بزنند و یک انتخاب منطقی و بدون سوگیری داشته باشند.

در همین زمینه لازم است ادامه گزارش را با ما همراه باشید.


باری به دوش برنامه نویسان داخلی

حجم بالای استفاده از شبکه‌های اجتماعی پیام‌رسان، موضوعی است که در بسیاری از کشورهای جهان تجربه شده است و اپراتورها و برنامه‌نویسان ارائه‌دهنده خدمات را به این فکر انداخته است که هرچه بیشتر این پیام‌رسان‌ها را منطبق بر نیاز کاربران، به‌خصوص کاربران بومی، طراحی کنند. همچنین انتقال احتمالی درآمده‌ای حاصل از این اپلیکیشن‌ها به کشورهای خارجی، موضوعی است که برای آن بایدد چاره‌اندیشی شود.

ایران نیز از این چالش به دور نیست و هر روز بین ایرانی‌ها استفاده از شبکه‌های اجتماعی پیام‌رسان موبایلی با استقبال بیشتری روبه‌رو می‌شود و تعداد کاربران ایرانی این شبکه‌ها به‌طور دائم در حال افزایش است.

بر پایه این بررسی و باوجود رشد کاربران این شبکه‌ها در ایران، ما با کمبود بزرگی مواجه هستیم. جای خالی نمونه‌های کارآمد داخلی که امکانات بیشتری به کاربران خود بدهد و بتواند برای آنها جذاب نیز باشد. این جای خالی سببب شده است که بازار بزرگ پیام‌رسان‌ها به شرکت‌های خارجی تقدیم شود.

هرچند که در سال‌های اخیر، برخی شبکه‌های اجتماعی موبایل‌محور در داخل کشور ایجاد و به بازار آمده‌اند اما هر یک از این اپلیکیشن‌ها بنا به دلایلی، توفیق چندانی در رقابت جدی با نمونه‌های خارجی نداشتند.

به همین خاطر جا دارد این موضوع طرح شود که برای جذب مخاطب ایرانی در شبکه‌های اجتماعی بومی، ما به نمونه کاملی از یک پیام‌رسان نیاز داریم که پاسخگوی طیف وسیعی از خواسته‌های کاربران ایرانی باشد. چراکه مخاطبب ایرانی باید علاوه بر اطمینان از تضمین امنیت، کارایی به مراتب بالاتری نسبت به دیگر شبکه‌های اجتماعی پیام‌رسان جهانی به‌دست آورد.

در کنار امکان پیام‌رسانی حرفه‌ای، امکانات دیگری مانند جابه‌جایی پولی راحت می‌تواند انگیزه قوی برای جذب کاربران به نمونه‌های تازه باشد. امکانی که منجر به تجربه راحتی برای افراد شود و در دنیای شلوغ کنونی، در وقت آنهاا صرفه‌جویی شود و به ایشان فرصت دهد بسیاری از کارهای روزانه خود را در یک فضای واحد انجام دهند.

بنابراین بسیار خوب است که طراحان ایرانی با درک و شناسایی نیازهای آتی کاربران، به سمت نوآوری و جذب مخاطب حرکت کنند زیرا فضا، نیاز و کشش بازار و خواسته‌های مخاطبان، پاسخگوی تمرکز و سرمایه‌گذاری بیشتر برر روی این نوع اپلیکیشن‌های جدید است.


چرا پیش از این پیام رسان های داخلی موفق نبوده اند؟ راه حل چیست؟

علت موفق نبودن پیام رسان‌ها یا همان شبکه‌های اجتماعی داخلی برداشته نشدن گام‌های خوب و محکم در ابتدای کار بخصوص از نظر فنی است. از این‌رو باعث شد کاربرهای ایرانی پیام رسانان خارجی را به داخلی‌ها ترجیح دهند و داخلی‌ها بازار را به خارجی‌ها واگذار کنند. اگر شبکه‌های اجتماعی داخلی از نظر فنی قوی ظاهر شوند و سرویس‌ها و خدماتی بومی ارائه کنند که شبکه‌های خارجی قادر به ارائه این خدمات و سرویس‌ها به کاربران نباشند و به عبارتی محتوای ایرانی داشته باشند، می‌توان کاربران شبکه‌های اجتماعی داخلی را افزایش داد.

در داخل دو گروه وجود دارند که یک گروه از محصولات داخل استفاده می‌کند و گروه دیگر از محصولات خارجی، بنابراین اگر بخواهیم به آنها بقبولانیم فقط از محصول داخلی استفاده کنند، کار اشتباهی است. باید برای دریافت بازخوردهای واقعی از مردم محصول خوبی را به کاربران تحویل دهیم.

ارائه سرویس بومی از سوی شبکه‌های اجتماعی در جهان نیز در حال روی دادن است پس باید به این سمت حرکت کرد تا بتوان کاربران را به سمت استفاده از شبکه‌های داخلی سوق داد.

اگر سرویس پرداخت الکترونیکی روی پیام رسان شبکه اجتماعی قرار داده شود چون ارائه چنین سرویس‌هایی بومی است و رقبای خارجی نمی‌توانند سرویس‌های بومی به کاربر ارائه دهند به مرور زمان کاربران داخلی از شبکه‌های اجتماعی وطنی استقبال می‌کنند.

نبود اعتماد کاربران به شبکه‌های اجتماعی داخلی یکی از چالش‌های بزرگی است که به عقیده فعالان در این زمینه نیازمند فرهنگسازی از سوی مدیران بالا دستی است چرا که شبکه‌های اجتماعی داخلی هزینه‌ای برای تبلیغ در این باره ندارند.

برای جلب اعتماد از نظر امنیتی باید بحث فرهنگی و تبلیغات گسترده‌ای از سوی مسئولان و رسانه ملی صورت بگیرد.

کاربر ایرانی زمینه ذهنی‌اش منفی است و فکر می‌کند اگر در شبکه اجتماعی داخلی ثبت‌نام کند تمام اطلاعات وی در اختیار نهادهای امنیتی قرار می‌گیرد در صورتی که واقعیت این گونه نیست و باید با کار فرهنگی، این ذهنیت منفی از ذهن کاربران داخلی پاک شود.

کاربران باید بدانند استفاده از فضای مجازی نیز مانند استفاده از تلفن همراه است و تنها در صورتی که خلاف و جرمی صورت بگیرد، امکان دسترسی به اطلاعات کاربران آن هم تنها با مجوز قضایی وجود دارد. مانند دنیای واقعی در این فضا نیز درصد بسیار اندکی از مردم مرتکب جرم می‌شوند بنابراین برای افرادی که از این محیط، به صورت سالم استفاده و قوانین جامعه را رعایت می‌کنند مشکلی وجود ندارد و اطلاعات آنها نزد شبکه اجتماعی داخلی محفوظ خواهد بود.

یک باور غلط دیگر سرعت تبادل اطلاعات است که کاربران تصور میکنند نرم افزار داخلی از سرعت کمی برخوردار است و مثلا مشابه خارجی آن به خاطر سرورهای خارجی از سرعت بیشتری برخوردار است. در واقع باید گفت که کاربرد شبکه های اجتماعی داخلی به نحوی است که به دلیل وجود سرورها در داخل کشور، سرعت دسترسی و استفاده از این شبکه های اجتماعی افزایش می یابد و اطلاعات آن در داخل بدون خروج از کشور و استفاده از پهنای باند مبادله می شود.


بهترین جایگزین ها برای تلگرام

حالا که به هر دلیلی استفاده از نرم افزار پر طرفداری مانند تلگرام دچار محدودیت هایی شده است، بهتر است به فکر یک نقل مکان اساسی و مطمئن باشیم تا دیگر نیازی به خانه تکانی اینچنینی نداشته باشیم. طبیعی است که عده ای از این اعمال محدودیت های موقت روی پیام رسان تلگرام متضرر شده باشند. تضمینی هم وجود ندارد که بعد از رفع محدودیت ها، مجددا در زمانی دیگر این اتفاق رخ ندهد. لذا عقل سلیم حکم میکند که جایگزین کردن بهترین گزینه است.

در ادامه بهترین و کار آمدترین نرم افزارهای اجتماعی پیام رسان داخلی را معرفی میکنیم.

برای مثال یکی از این برنامه های کاربردی، اپلیکیشن application چت «ساینا» است که علاوه بر قابلیت هایی که شبکه اجتماعی موبایلی دارند، امکان تماس به تمامی خطوط تلفنی ثابت و همراه در جهان را دارد. شبکه ساینا مانند تمامی شبکه ها پیام رسان است و این قابلیت را دارد که کارکردهای شبکه اجتماعی پیام رسان را به صورت بومی در اختیار مردم قرار دهد.

همچنین شبکه پيام رسان موبايلی «فانوس» با قابلیت ارسال پیام های متنی و صوتی و تصویری با ویژگی خدمات دهی بر روی سرورهای داخلی راه اندازی شده است. این نرم افزار موبایلی ویژه چت، قابلیت نصب در هر نوع گوشی موبایل دارای نرم افزار اندروید را دارد و کاربران می توانند با نصب این نرم افزار از طریق گوگل پلی و یا لینک مستقیم آن، پیام ها و فایل های صوتی و تصویری خود را به صورت رایگان ارسال کنند.

شبکه پیام رسان بومی «بیسفون»، یک پیام رسان ایرانی است که همه اصول طراحی و توسعه یک اپلیکیشن خوب را رعایت کرده و در سطح استانداردهای جهانی ساخته شده است اما چیزی که بیسفون را از نمونه‌های خارجی متمایز می‌کند، قابلیت های بسیار زیاد آن است که برای آشنایی با این حجم از قابلیت ها حتما باید این نرم افزار بومی را امتحان کنید.

«ابرک» هم یک شبکه اجتماعی است و هم یک اپلیکیشن پیام رسان. بدین معنی که می‌توانید در تایم‌لاین عمومی‌اش پست‌هایتان را با دیگران به اشتراک گذاشته و در بخش پیام رسانی به چت خصوصی با دوستان و آشنایان به صورت گروهی یا تکی بپردازید؛ چیزی که تجربه‌ای تقریبا مشابه آن را در اپ LINE داشته‌ایم.

واقعیت این است که کارکرد همه پیام رسان ها تقریبا یکسان است و حداکثر تفاوت می تواند در شکل ظاهری یا عملکردهای موردی آنها باشد، اما پیام رسان «بله» یک قابلیت منحصر به فرد دارد. این پیام رسان علاوه بر ارائه ی همه خدمات معمول از جمله گفتگو، ایجاد کانال و گروه، استفاده از استیکر و بازو (بات)، امکان ارائه خدمات بانکی را نیز دارد. پرداخت قبض موبایل، خرید شارژ، عملیات کارت به کارت، پرداخت قبوض خدماتی، پرداخت خلافی خودرو و پرداخت عوارض خروج از جمله خدمات بانکی است که اکنون بر روی پیام رسان «بله» ارائه می شود.

نرم افزار «سروش»، پیام رسان ایرانی است که می تواند جایگزین تلگرام، واتس آپ و وایبر شود. «سروش» با تأکید بر سهولت ایجاد رابطه تعاملی با مخاطبان ایجاد شده و نیازهای آن‌ها را در سطوح مختلف مورد توجه قرار داده است که با توجه به زیرساخت بومی آن، امید می‌رود که با یک برنامه آرام و پیوسته بتواند نقش خود را در جامعه ایرانی، پررنگ کند.

با بسته شدن نرم افزار محبوب وی چت که کاربران به آن وابسته شده بودند،شرکت های ایرانی نیز به خودشان آمده اند و نرم افزاری را برای جایگزین کردن با وی چت طراحی کرده اند.این نرم افزار شباهت زیادی به وی چت دارد که بعضی از صاحب نظران این نرم افزار را برادر وی چت می نامند. «دیالوگ» نام نرم افزاری است که توسط شرکت GLX ایرانی عرضه شده است و می توان به عنوان نرم افزاری بسیار قدرتمند چت ایرانی معرفی کرد.

نرم افزار پیام رسان «قاصدک» ویژه چت و ارتباط دو سویه کاربران بر مبنای وب ۲ طراحی و راه اندازی شده است. مزیت این نرم افزار، داشتن تالار گفتگو است. در این تالار گفتگو افراد به صورت مجازی با یکدیگر در ارتباط خواهند بود و هیچ شماره ای از افراد قابل رویت نیست و هیچ فایلی در سرور این پیام رسان ذخیره نمی شود.

«انار» اولین اپِ ارتباطیِ موبایل در ایران است. «انار» به شما اجازه می دهد که همیشه با دوستانت در تماس باشید و شما اجازه می دهد که با استفاده از گوشی به راحتی با دوستان چت کنید. برای استفاده از تمام قابلیت های انار شما باید یک حساب کاربری داشته باشید و با آن وارد انار شوید. ولی شما می توانید از بعضی از امکانات انار با حساب کاربری مهمان، و بدون ثبت نام، استفاده کنید.

«ایـ ـچت» یکی از پیشرفته ترین چت روم های فارسی می باشد که امکانات زیادی در اختیار کاربر قرار می دهد, این چت روم هم از طریق کامپیوتر و لپ تاپ قابل استفاده می باشد و هم از طریق انواع تبلت, گوشی موبایل و کلیه گجت های اندرویدی.

«ندافون همراه»، برنامه‌ای برای ایرانیانی است که با استفاده از سرویس ندافون می خواهند با خارج از کشور تماس بگیرند. با استفاده از این برنامه شماره گیری بسیار آسانتر شده و امکانات موجود در این برنامه کمک به استفاده از این خدمت می کند. دیگر لازم نیست شماره تلفن های طولانی را بخاطر بسپارید، از دفترچه تلفن گوشی خود تماس بگیرید.

شبکه اجتماعی موبایلی کاملا ایرانی «سلام» حاصل تلاش جمعی از اساتید و دانشجویان ایرانی و پژوهشکده فضای مجازی متین است که تاکنون هفت نسخه آن تست شده و نسخه هفتم و آماده به کار آن همزمان با بزرگداشت سلمان فارسی فعالیت خود را در فضای مجازی آغاز کرد.“سلام” با قابلیت گرافیکی بالا، سرعت ارسال داده ها اعم از عکس و فیلم و پیام، به صورت توامان توانایی های تلگرام و اینستاگرام را دار می باشد.

«نزدیکا» که در حال حاضر تنها برای کاربران اندروید در دسترس قرار گرفته، مثل اینستاگرام یک شبکه اجتماعی چند رسانه ای است؛ با این تفاوت که در تایم لاینش می توانید استتوس ها و عکس های همشهری ها و آدم های دور و برتان را مشاهده کرده و به قول توسعه دهنده اپ «به پیام های نزدیک خود گوش فرا دهید».

«لنزور» کاربردی شبیه به اینستاگرام دارد و می‌توانید اشخاص مختلف را فالو کنید و پست‌های آن را ببینید و لایک کنید یا نظرات خود را بیان نمایید. پست گذاشتن با لنزور راحت بوده و می‌توانید با افکت‌های جذاب این اپ، زیبایی خاصی به عکس‌های خود ببخشید.

«iGap» اپلیکیشنی ایرانی در زمینه‌ی پیام‌رسانی آنلاین است که با ویژگی‌های جدید و بسیار کاربردی برای اندروید، آیفون، ویندوز و لینوکس منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark